ZÁKLADNÍ ŠKOLA u ŘÍČANSKÉHO LESA

2. 12. 2016

Adaptační kurz, Halloween, Mineralogický seminář, Pozvánky

Adaptační kurz

Adaptační kurz poskytuje jedinečnou možnost hlouběji se poznat a stmelit v rámci třídy. Procesy vzájemného sbližování a poznávání, které ve škole trvají většinou měsíce, je zde možné nastartovat a významně urychlit během několika dní. A to se také stalo.

My, budoucí třídní učitelé, jsme již od května úzce spolupracovali na strategii a plánech, jak společně povedeme naše nové třídy. Začít společně v neformálním prostředí byl náš plán číslo jedna. 12. - 16. 9. 2016 odjelo 60 šesťáků na adaptační kurz do penzionu Aktiv v krásném horském prostředí Vysokého nad Jizerou. Celý týden nás doprovázelo slunce, letní teploty a nekonečná panoramata. Během pobytu jsme se rozhodně jen "neulejvali“ ze školy! Program dne byl zcela zaplněn aktivitami. Kurz měl své cíle. Třídní kolektiv, spolu s novými učiteli, se v průběhu kurzu navzájem seznámil, poznal, společně pracoval a komunikoval. Především pomocí her jsme rozvíjeli sociální vztahy v třídním kolektivu, zvyšovali sebedůvěru a sebehodnocení jednotlivce ve skupině. Budovali důvěru k ostatním členům skupiny. Učili se ohleduplnosti a odpovědnosti, podporovali komunikaci a spolupráci. Rozvíjeli částečně psychomotoriku a zvyšovali tělesnou kondici. Navodily se kladné vztahy mezi kolektivy jednotlivých tříd. Nechyběl ani výlet na rozhlednu Štěpánku, při kterém si někteří dokázali, kam až sahají jejich osobní fyzické a psychické schopnosti. Nám učitelům byla odměnou pozitivní zpětná vazba, kterou zakončil každý žák svým koláčem spokojenosti. Po kurzu dorazila i upřímná slova od rodičů, kterým tímto ještě jednou děkujeme, že umožnili svým dětem se účastnit. V současné době jsme v plném výukovém procesu, za námi je čtvrtletní hodnocení, ale v našich společných hodinách a na třídních setkáních se stále na adaptační kurz vracíme. Vzpomínkou na nějaký veselý zážitek a často já jako pedagog, na konkrétní situaci při řešení konfliktu mezi jednotlivci nebo připomenutím jak pracovat efektivně ve skupině. Celý kurz odborně vedla Monika Dobešová (třídní učitelka 6. B), na bezproblémovém průběhu se dále podílel Pavel Jánoš (třídní učitel 6. A), odborný pohled na individuální zvláštnosti kolektivů a souvislé zpětné vazby z aktivit nám poskytovala naše výchovná poradkyně Iva Červenková, jen neradi jsme se po dvou dnech skvělé spolupráce loučili s Míšou Krejčovou a dalším účastníkem byl Petr Havránek (třídní učitel 6. C).

                                                                                                                                                             Monika Dobešová

 

Oslava Halloweenu

byla v letošním roce plně v režii žáků. Deváťáci přišli s nápadem uspořádat pro své malé kamarády halloweenský rej, kde je naučí tančit „Skeleton dance“, čímž si děti osvěží anglická slovíčka z anatomie, složí s nimi halloweenské origami a nakonec vyhlásí vítězné halloweenské masky. Anglické třídy 6.A a 7.A si nachystaly hry v angličtině – křížovky, osmisměrky, malování podle vyprávění, přiřazování podle vyprávění. Jednotlivé skupinky žáků se rozběhly do tříd a zkusily si být učiteli angličtiny. Je nutno říci, že jim to opravdu šlo! Děkujeme žákům 6.A, 7.A a 9.A a paní učitelce Uríkové, která našim malým kantorům maličko pomohla.

                                                                                                                                                             Zuzana Pokorná

 

Seminář o minerálech

Jako dlouholetému sběrateli minerálů mi bylo nabídnuto, abych vytvořil pro žáky I. a II. stupně seminář o minerálech, kde bych žáky seznámil s jednotlivými druhy minerálů nacházejících se na území České republiky a s mými zkušenostmi s jejich sběrem. Po domluvě s panem ředitelem Dudkem a organizátorkou měsíčních seminářů, paní učitelkou Zajíčkovou, jsme zvolili dva termíny, a to 9. a 10. 11. Žákům jsem zde představil i své sběratelské pomůcky: geologické kladivo, majzlík, mineralogickou lupu, reflexní vestu, ochrannou přilbu, bez nichž se jako sběratel neobjedu. Jednotlivé semináře měly svá specifika, a to podle toho, pro jaký stupeň byly určeny. Při seminářích pro I. stupeň jsem kladl důraz na podrobné seznámení křemene jako nejvíce rozšířeného minerálu na našem území. Současně jsem žáky seznámil s konkrétními lokalitami, kde se nejvíce nacházejí. Aby si žáci z mé přednášky odnesli nějaký praktický poznatek, věnoval jsem každému vzorek z mé sbírky. Na mineralogickém semináři pro II. stupeň jsem zmínil nejen rozšířenost křemene, ale i další rozšířené minerály, jakými jsou pyrit a kalcit. Jako tzv. chuťovku jsem měl připravený i magnetit, který se při kontaktu s magnetem přitahuje. Na závěr semináře jsem žáky též obdaroval praktickými vzorky. Bylo pro mě potěšující, když mi pan ředitel sdělil kladnou zpětnou vazbu od rodičů. Mimo to mne rovněž potěšila zpětná vazba od žáků II. stupně s dotazem: Bude pane učiteli někdy druhé kolo mineralogického semináře?                                                                                                                          

Petr Havránek

 

POZVÁNKA

VÁNOČNÍ DÍLNA

Zveme rodiče a děti na tvořivé dílničky, kde si budou moci vyrobit betlém, svícen ze skleněné mozaiky, ozdobné větve, svícen z květináče. POČET MÍST OMEZEN!!!

Kdy: 7. 12. 17:00 – 19:00

Kde: družina

Cena dílny: 120,- Kč

volejte: 723 102 429, 323 666 546 nebo pište: zuzana.pacalova@zs.ricany.cz (do 2.12.)

 

VÁNOČNÍ JARMARK

Přijměte pozvání na tradiční vánoční jarmark spojený s prodejem výrobků našich žáků, se zpěvem koled a pohoštěním připraveným našimi žáky.

Kdy: 15. 12. 17:00 – 18:30

Kde: venkovní a vnitřní prostory školy

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena