Válka a revoluce v Říčanech / část 5

2. 6. 2017

Vzpomínky Oldřicha Schreibera

Válka skončila, jako kluk jsem měl velikou radost, že jsme zase všichni pohromadě. Nebezpečí, do kterého jsem se dostal, už bylo za mnou, ale vzal jsem si z toho ponaučení, že děti je potřeba hlídat a vše jim vysvětlovat.

Za války i po válce jsem často slýchával: Nikomu nic neříkej, mlč. S maminkou jsme chodili do Mlýnské ulice k Janu Šafrovi, který byl inkasistou elektrických podniků města Říčan. Ukrýval se zde Viktor Stein, občan židovského původu z Mnichovic. Jeho i pana Šafru zatkli a odvezli do koncentráku. Už od raného věku jsem věděl, že se v každé době najdou kolaboranti a donašeči.

Vděčnost

Všem, kteří bojovali za poražení fašismu, musíme být vděčni. Znovu chci připomenout a vyslovit velký dík velitelům květnové revoluce 1945 v našem městě – Janu Rýdlovi, Vincenci Zemanovi, Jaroslavu Svobodovi a všem dalším, které jsem jménem neznal, ale vídal je. Za jejich prozíravost. Dokázali se domluvit s velitelem Wehrmachtu ve škole na náměstí, že naši proti nim nezaútočí a oni sami nebudou útočit. Když některému z německých aut, které plné vojáků jely v koloně přes Říčany, došel benzín, posádka přesedala do jiného vozidla a často zahazovala zbraně. Takto se pušky dostávaly k revolucionářům. Byla tady prý skupina, která chtěla školu odzbrojit. Pokud by k tomu došlo, vznikly by ztráty na obou stranách a možná by bylo rozbité i město.

Vlak do Mathausenu a zpět

Psal jsem o vlaku s vězni koncentračního tábora na nádraží v Říčanech. Můj bratr, který se zabývá historií holocaustu, našel v archivech, že tento vlak byl vypraven z polské Osvětimi a jel do Rakouska do Mathausenu, protože se přiblížila sovětská vojska. Tam ho ale nepřijali a při zpáteční cestě zastavil v Říčanech. V někdejším koncentračním táboře, vysoko v horách, jsem se byl podívat. Vězni tam museli nosit těžké kameny z lomu po schodech a mnozí to nevydrželi. Těžko by vyhladovělí lidé, které převáželi, vystoupali… Při zmíněné zpáteční cestě vyhazovali dozorci z vlaku mrtvé. Ve Veselí nad Lužnicí to bylo asi padesát lidí, ve Strančicích patnáct a v Říčanech dvě ženy. Podle vězeňských čísel, která bylo možné dohledat, to snad byly Francouzky. Shodou okolností letos na jaře média zveřejnila fotografie malé holčičky z tohoto transportu. Pracovník muzea v Sokolově se vydal za jejím příběhem i do Francie…

Po válce

Netrvalo to dlouho a v roce 1948 jsme přešli z jedné nesvobody do druhé. S ostatními učedníky jsme byli odvedeni na Václavské náměstí. Klement Gottwald vystoupil s projevem, že se vrátil z Hradu a pan prezident Edvard Beneš přijal demisi. Nacpané náměstí hřmělo „Ať žije KSČ!“ Měl jsem divné pocity. Davová psychóza národa usnadnila „diktaturu proletariátu“. Synové sedláků, živnostníků a dalších nepohodlných občanů byli odváděni na vojnu k Pomocným technickým praporům. Byl u nich i můj bratr. Inteligence se ocitla v továrnách a výrobě, uvěznění odpůrci režimu byli posíláni do uranových pracovních táborů. Moje generace zažívala další těžké a dlouhé období.

 

Redakční spolupráce: Renata Skalošová

„Soška“ – slitina kovů z trosek německého letadla. O. Schreiber se o ní zmiňoval ve druhé části svého vyprávění.

Foto: Z archivu Muzea Říčany

Data a události:

Osmiměsíční boje za osvobození Československa (od září 1944 do května 1945) si vyžádaly obrovské oběti. Historicko-statistické studie uvádějí, že sovětské trvalé ztráty (mrtví, nezvěstní, zajatí aj.) na našem území činily 139 918 osob. Bojové ztráty americké armády jsou vyčísleny na 1230 osob. Za Československo bojovali – a umírali zde – také Poláci a Rumuni. Poslední výstřel na našem území padl 11. května 1945 u Slivice na Příbramsku. U velkého obelisku se jmény padlých se každoročně připomíná osvobození a konec války.

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena