Válka a revoluce v Říčanech / 2

3. 3. 2017

Vzpomínky Oldřicha Schreibera

Můj otec zdědil hřebenářské řemeslo, maminka byla z židovské rodiny obchodníků. I nás dostihly Norimberské zákony a naše rodina se za války rozpadla. Nejprve byl uvězněn starší bratr, maminka se ocitla v Terezíně a tatínka odvezli na Sedlčansko do tábora pro osoby ze smíšených manželství. V letech 1944 a 1945 jsem doma osaměl. Měl jsem blízko babičku a pobýval jsem také u sedláků v Jažlovicích a Voděrádkách.

Němcům donášeli kolaboranti, tzv. vlajkaři (podle nacionalistického hnutí a stejnojmenného časopisu Vlajka). Dostávali pak byty po lidech, co odešli do koncentráku. V mnohých rodinách trpěli lidé hladem a nedostatkem, některé děti chodily od jara do podzimu bosé, jak dokládá i školní fotografie na této stránce. Obecnou školu měli v té době v Jažlovicích, Kuří, Tehově. Do měšťanky se pak chodilo do Říčan. I ze vzdálenějších vesnic docházeli žáci pěšky: z Tehovce, Svojetic, Louňovic, z Předboře, Zděbrad, Nupak… Pan učitel Jan Vlček zařídil pro hladové děti polévku – vařila se pod školou v budově, kterou dnes využívá Základní umělecká škola. Nalévala nám ji silná paní, která, jak si vzpomínám, měla jen jednu ruku.

Potraviny, i mouka, se prodávaly na lístky. Příděly byly ale žalostně malé. Ještě než musela do Terezína, brávala mě maminka s sebou na pochůzky do mlýna k Menclovům, k Čechovům a dalším sedlákům. Byli jsme dokonce až ve mlýně v Kunicích. I tam jsme dostali mouku bez potravinových lístků.

Pamatuji si, jak během války museli občané předvést psy na fotbalové, dnešní ragbyové, hřiště. Vojáci před nimi stříleli a některé, hlavně vlčáky, brali na vojnu. Jak jsem se později dozvěděl, krmení jim dávali pod tanky. Na frontě jim pak připevnili na tělo nálož a pustili je proti sovětským tankům. Psi pod tanky vlezli a nálož vybuchla… Němci také odváděli koně, které byli nuceni předvádět sedláci.

V polovině února 1945 se v Říčanech usadila při svém ústupu jednotka SS. Kvůli ní musela být mj. vyklizena škola na náměstí. (Jak uvádějí Kapitoly z dějin Říčan, po několika týdnech byly tyto prostory zabrány útvarem Arbeitsdienst). Byli to mladí kluci, chodili cvičit ke Kolovratům na pole. Šli jsme s kamarády za nimi a pozorovali, jak je honí v oraništi, museli se plazit. Když se někdo nadzvedl, tak na něj velitelé šlápli. Bylo vidět, že někteří z vojáků jsou ubrečení. Vojenská posádka byla také na Vojkově v dnešní léčebně dlouhodobě nemocných a na vysílači v Tehově. Ke konci války spadlo německé letadlo na kraji lesa u Tehova, tak jsme se tam šli s kluky podívat. Všechno už ale odvezli. Jen já jsem v hlíně našel zvláštní slitinu kovů z trosek letadla, připomínající sošku. Uchovávám ji dodnes.

Redakční spolupráce: Renata Skalošová

Naše chlapecká třída ve školním roce 1940/1941. Vždy zleva, horní řada: Silagadze, J. Šíp, Vorel, Horník, Hausdorf, P. Völff, B. Vacek, Šťastný, Bouška. Další řada: Koníček, Keprta, J. Hybner, V. Hůlka, K. Kurel,?, K. Kreif, M. Čech, J. Žižka. Třetí řada shora: J. Ptáček, Rohožka, Musil,?, Vycpálek, Kříž, Vodička, O. Schreiber, Kotrč, Učeň, Křížek, Novotný, ? Sedící: Švanda, Novák, Šubrt, Kupr,?, pan učitel Vladimír Vlček, J. Svoboda, Zámečník, Valeš, Pokorný, Franz. Na zemi sedí: Z. Drož, J. Skála, Schönbauer, Chaloupka,?, Freiwillig, Hakl, Ferkl, Čížek.

Data a události:

V létě 1940 ovládl Adolf Hitler téměř celou Evropu. Začala letecká bitva o Británii mezi německou Luftwaffe a britskou Royal Air Force, vzdušnou převahu se ale Němcům získat nepodařilo. V červnu 1941 zahájilo Německo a jeho spojenci útok na SSSR. Od listopadu 1939 byly uzavřeny české vysoké školy, mladí lidé odcházeli i do tzv. totálního nasazení na území Říše. Uplatňování Norimberských zákonů znamenalo rasovou diskriminaci a následně genocidu židovských obyvatel. Ve středních Čechách, na Sedlčansku a Neveklovsku, vznikl velký výcvikový prostor pro jednotky SS. Vystěhována byla většina původních obyvatel z asi 65 obcí, menší část obyvatel byla nucena cvičiště zemědělsky zásobovat. Na území se nacházelo několik táborů (mj. pracovní výchovné tábory, kárné, pro osoby ze smíšených manželství).

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena