Úspěch je dlouhá cesta

5. 5. 2014

Každý z nás měl někdy nějaké sny a cíle, kterých chtěl dosáhnout. Nejinak je tomu i v podnikání. Rozhodnete se dělat činnost, která vás bude bavit a naplňovat, ale musíte počítat s tím, že to obnáší jisté kompromisy a ne vždy se to obejde bez překážek. Pokud máte pevnou vůli, výsledek pak může stát za to. Každá cesta má ale svůj začátek a průběh, než dosáhnete požadovaného cíle a úspěchu. Ten lze ovlivnit právě tím, jak se k němu postavíte.

Pomoci vám v začátcích mohou například zkušenější podnikatelé z oboru, vaši známí, nebo i cizí lidé, ke kterým získáte cestu pomocí networkingu. Možná budete překvapeni, kolik lidí vám bude ochotno pomoci. V minulých článcích jsme již mluvili o síťování, o seznamování pomocí profesních a sociálních sítí a o důležitosti neustále si budovat nové kontakty a propojovat se. Existují ale i další možnosti, jak získat vámi požadované informace a vrhnout se tak do plnění vašeho snu. Jednou z nich je mentoring, kdy vám na různých setkáních kompetentní a zkušenější osoba poskytne profesní a osobnostní podporu a poradenství. Předá tak vědomosti, znalosti a dovednosti osobě „služebně mladší“í  cílem podat pomocnou ruku, navzájem se doplnit, podpořit i motivovat. Využije tak svých schopností a možností k realizaci cílů a snů ostatních účastníků.

Na těchto setkáních (pro ženy je například pořádá organizace Business Professional Women) se můžete dozvědět zajímavé a užitečné informace přímo od podnikatelů, kteří již mají za sebou mnohaleté zkušenosti, a to jak pozitivní, tak negativní a přímo vám poradí, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Na internetu se jistě dozvíte mnoho rad a tipů, ale určitě je pro každého lepší je slyšet z očí do očí a zeptat se ústně na konkrétní dotazy. Většinou setkání probíhají úvodním seznámením, každý řekne pár slov o sobě, čemu se věnuje a s čím by chtěl poradit, nebo naopak jak by mohl být ostatním nápomocen. Stručně pak představí své podnikání, popřípadě si připraví prezentaci projektu. Závěrem bývá konverzace mezi účastníky a výměna vizitek k další komunikaci.

Bylo by chybou si myslet, že účast na těchto si setkáních si nemůžete dovolit. Velká část je pod záštitou různých neziskových sdružení. Účastnice si tak většinou hradí pouze náklady na občerstvení a někdy malý příspěvek na mentorku. Cílem těchto setkání je totiž vytvářet profesní sociální sítě, do kterých se zapojíte i vy, a až začnete skutečně podnikat, třeba zase pomůžete dalším „nováčkům“.  

 

Mám to zkusit?

U žen podnikatelek, které jsou zároveň ještě na mateřské či rodičovské dovolené, je situace určitě složitější. Asi si říkáte, že ty, které dokázaly, že lze úspěšně podnikat a zároveň se věnovat rodině a svým koníčkům, k tomu měly lepší podmínky, než vy. Dozvíte se ale, že ne vždy tomu tak je. Ne každá žena má finanční i časové možnosti, aby rozjela svůj podnikatelský záměr zcela hladce. Jde o to zkusit to a vydržet. Mít dostatek informací, podporu a chuť se byznysu věnovat i za cenu, že času na to ostatní bude méně až málo. Je důležité nemít špatný pocit, že děláte kariéru, plníte sen a to, co vás baví, ale  rodině se věnujete o něco méně. Vždy to jde nějak vyřešit a skloubit, nebo se alespoň o to pokusit, než se vzdát. Například si rozvrhnout denní režim, kdy půjde jen o práci a kdy je čas na děti a domácí práce. Sama žena je tím nejlepším manažerem, protože má schopnost zorganizovat rodinu, vše kolem domácnosti a ještě se věnovat svým koníčkům. A k tomu může patřit i vysněné podnikání.

Důležité je vydržet

Pokud máte nějaký plán, kterého se chcete držet, a nejde zrovna podle vašich představ, věřte, že nejste určitě jediní, kteří mají chuť to vzdát. Ale za úspěchem opravdu stojí dlouhá cesta a je nejdůležitější, jakým způsobem jí projdete. Mít cíle, vize, plán a systém. Ani to ale někdy nestačí, abyste snadno dosáhli požadovaného úspěchu v podnikání. Díky síťování a mentoringu se můžete vzájemně podporovat, získat pochopení od druhých, nechat se inspirovat, anebo naopak sami poradit, jak na to. Vše je o vytrvání a překážkách, ale na konci cesty na vás čeká nejen dobrý pocit a obdiv druhých, ale hlavně vaše vnitřní uspokojení, a to je nejdůležitější.

 "Tento projekt je spolufinancován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR."

 

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena