T. J. Sokol Říčany a Radošovice

27. 5. 2016

Mají si děti s kým hrát?, Čtvrtý ročník přespolního běhu kolem Olivovny, Krajské přebory družstev

Mají si děti s kým hrát?

I takto by se mohl jmenovat úspěšný župní doškolovací seminář pro cvičitele, který se uskutečnil v sokolovně v Říčanech 16. dubna 2016.

Téma tohoto semináře bylo „Pohybové hry s Ferdou Mazalem“ a byl určen zejména pro cvičitele všestrannosti, pomahatele, vedoucí sportovních kroužků, trenéry sportovních oddílů apod.

Zájem o tento seminář byl nezvykle velký i z řad zástupců sesterských žup a rozhodně nikoho nezklamal. Vedl ho renomovaný lektor doc. PhDr, Ferdinand Mazal, CSc., který je nejen autorem mnoha poučných a inspirativních knih, ale který je v současné době expertním lektorem UNESCO jako lektor pohybových her pro všechny věkové kategorie ve světě.

Průběh semináře byl poznamenán vysokou erudovaností, skromností, vtipem a charismatem lektora, který nenechal účastníky semináře skoro odpočinout a motivoval je k neúnavnému „doškolování“. Seminář měl končit v 16 hodin, když doc. Mazal, který měl před sebou ještě dlouhou cestu domů na Moravu, zvolal: „Nesmím ještě odejít, abych vás ještě neseznámil s…“ A není docela obvyklé, že všichni účastníci seminářů vytrvají až do konce programu, ale tentokrát nejen, že vytrvali, ale doškolovali se i „přesčas“.

A proč jsem použila výše uvedený název mého příspěvku? Dovoluji si citovat doc. Mazala: „Je hra a hraní vůbec k něčemu, je možné považovat hru s dětmi za práci? Ano, hrou vychováváme a vzděláváme. Věk předškoláků i školáků je základním obdobím pro rozvoj kvalitních pohybových dovedností, rozvoj vlastností a postojů v životě. Pokud rodiče či cvičitelé dokáží děti vhodně motivovat pohybem a hraním, je pro ně pohybová hra přirozenou zábavnou činností, ve které se rozvíjí jejich osobnost.“

Proto neodhánějme dítě, když si chce s námi hrát, s tím, že nemáme čas a aby si šlo hrát samo, samo si četlo, učilo se, případně si pustilo televizi nebo hrálo hry na tabletu. Učí se obvykle agresivitě, kterou tak často vidí v televizi či v jiných elektronických hrách.

Zamysleme se tedy, prosím, nad dosavadním naším přístupem k hrám a mějme na paměti, že děti, ale i lidé, kteří si umí hrát, jsou právě díky hře mnohem odolnější, flexibilnější, tvořivější a družnější, že mají rády pohyb a prožitek, že umí prožívat nejen vítězství, ale radovat se i z průběhu hry. Stále častěji jsou schopni radovat se i z úspěchů druhých.

Hana Dobrovodská

místostarostka T.J. Sokol Říčany a Radošovice

Čtvrtý ročník přespolního běhu kolem Olivovny je za námi

Velmi si vážíme vstřícnosti lidí z Olivovy dětské léčebny, o.p.s., díky níž se mohl i 4. ročník našeho přespoláku konat na pozemcích léčebny. Olivovna se navíc postarala o výtečný stánek s občerstvením. Děkujeme vám za pomoc, podporu a fantastickou spolupráci!

Vlastní závody proběhly dle obvyklého scénáře: registrace, prezence, rozcvičení, prohlídka trati, pár rad od rodičů před stratem, START! V případě těch nejmenších závodníků znamenal výstřel ze startovací pistole strart i pro rodiče. Proč ne? Pro některé děti to byl první start v životě a u toho by rodiče měli být. Letos běžely starší kategorie v porovnání s minulými roky o trochu delší tratě, které vedly většinou lesem, takže paráda.

Na prvních pozicích ve svých kategoriích se umístili: Karolína Horáčková, Štěpán Kalista, Johana Machovcová, Tonda Čadil, Barbora Míková, Matyáš Drobný, Kateřina Černohorská, Honza Škarda, Lucie Jonáková, Tomáš Nykodem a Jakub Král. Umístění ostatních závodníků a fotky naleznete na našich stránkách.

Vendula Höfinghoff, za atletický oddíl T.J. Sokol Říčany a Radošovice

Krajské přebory družstev pro atletické přípravky (KDP)

V tomto roce budou naše dvě desetičlenná družstva bojovat ve čtyřech kolech (plus finále) o týmové zlato v družstvech přípravek.

První kolo proběhlo 6. 5. 2016 v Čelákovicích, družstvo A „skončilo“ na prvním místě a družstvo B na 19. místě z 24 družstev. GRATULACE! Do začátku letních prázdnin se stihnou ještě dvě kola a po prázdninách nás čeká 4. kolo a finále ve Staré Boleslavi.

Minulý rok se naše A družstvo umístilo ve finále na 12. místě z 24 družstev. Tenkrát jsem psala, že je to skvělé umístění, protože naši závodníci byli oproti ostatním výrazně mladší, a že je to příslib medaile do budoucnosti. Uběhlo 7 měsíců a první důležitý krok k celkovému zlatu byl učiněn. O dalším průběhu soutěže vás budeme pravidelně informovat.