Stromy kolem nás 101

1. 7. 2016

Oleandr obecný - Nerium oleander

V prázdninovém čísle opět zamíříme do oblasti kolem středozemního moře. Roste tam oleandr, krásně kvetoucí a často pěstovaný keř.

Oleandr obecný je jediným druhem rodu oleandr. Původně se vyskytoval pouze ve Středozemí, kde rostl podél vodních toků. Díky lidem se postupně rozšířil po subtropické oblasti od západní Afriky po jižní Čínu. Dnes se pěstuje po celém světě. Byl oblíbenou městskou rostlinou již v římských městech, což dokládají zachovalé fresky třeba z Pompejí.

Stálezelený keř nebo malý strom může v přírodě dorůst výšky až 4 metry. Větve a kmínky kryté šedou kůrou jsou bez prořezu husté, prutovitě větvené. Úzké kožovité listy vyrůstají nejčastěji po 3 nebo 4 z jednoho místa kolem větévky.

Na koncích výhonů vykvétají od května do října nápadné květy. V přírodě jsou květy pouze růžové a bez vůně. Po odkvětu se vyvíjí luskovitě protáhlý měchýřek. Ten ve zralosti zhnědne, pukne a uvolní chlupatá semena.

Dnešní barevná a tvarová pestrost květů je výsledkem dlouhého šlechtění. Bíle kvetoucí oleandry známe od 16. století z Kréty. Vonné odrůdy se objevily na konci 17. století a roku 1854 byl popsán první žlutý kultivar. Dnes napočítáme přes 400 nejrůznějších odrůd.

Oleandry vídáme i v Říčanech, kde však nekoření v zemi, ale ve velkých květináčích. Ty se musí na zimu ukládat do světlého sklepa, studeného skleníku nebo zimní zahrady. Oleandr snáší krátkodobé mrazy do - 7 °C, u nás tedy venku dlouhodobě nepřežije.

 I když je oleandr prudce jedovatá rostlina, na kterou je třeba dávat pozor, různých legend je mezi lidmi víc nežli vážných otrav. Vypráví se například, že při opékání masa na dřevě z oleandru se otrávilo 8 napoleonských vojáků, družina skautů atd.

 

Jakub Halaš

      Foto R. Jurado

Foto J. Halaš

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena