Střípky mých osobních vzpomínek na srpen 1968 v Říčanech

31. 8. 2018

Dvacátý první srpen 1968 byl pro mne a manželku Evu dnem třetího výročí naší svatby. Když jsme se ráno posadili na posteli, upoutaly naši pozornost tanky, projíždějící dnešní Olivovou ulicí (tehdy ulicí Karla Marxe) směrem k náměstí. Z rozhlasu jsme se pak dozvěděli, jaká nastala situace. Manželka mne neprodleně vyslala do města, abych v lékárně zakoupil pro devítiměsíční dceru Lenku dětskou výživu Sunar a zjistil, jaká je situace na říčanském náměstí. Tam jsem si vzpomněl na svého otce, který do Říčan přijel na prvním sovětském tanku. Obyvatelé města ho v  květnu 1945 radostně vítali. Uvědomil jsem si, že je z určitého pohledu dobře, že již nežije a nemusí být svědkem tohoto druhého, nevítaného, vjezdu ruských tanků do říčanského centra.

Sunar jsem úspěšně zakoupil a pak jsem se pokoušel spojit se spolupracovníky z Elektrotechnické fakulty. Od nich jsem dostal informaci o situaci v Praze a současně i zprávu, že sovětští vojáci obsadili a zablokovali všechny důležité telekomunikační objekty. Tím znemožnili přístup k zahraničním informačním zdrojům pro rozhlas, televizi i redakce novin.

Vybavila se mi informace, kterou jsem sděloval svým studentům v předmětu dálkové spoje. Radiodálnopisné spojení se u nás tehdy realizovalo třemi důležitými objekty – vysílacím radiodálnopisným centrem ve Volarech, centrálním bodem na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze a přijímacím radiodálnopisným centrem v Tehově u Říčan. Hlavní pošta byla ihned obsazena, a tak jsem na kole zajel do Tehova. Byl jsem tam již dříve se studenty na exkurzi. Vyjednal jsem možnost předávání vytištěných zahraničních zpráv, které bychom za pomoci známých z Říčan přímo předávali do redakce Mladé fronty v Panské ulici. To se podařilo díky tehdejším pracovníkům Pražských energetických závodů Josefu Jahelkovi a Bohoušovi Veselému. Protože jejich pracoviště bylo v budově Dětského domu, měli redakci Mladé fronty přímo na cestě od Hlavního nádraží. Je možné říci, že v této kritické době prokázali říčanští občané dobrou službu široké veřejnosti. Díky nim byli čtenáři aktuálně informováni prostřednictvím zpráv zahraničních agentur a zatím nezablokované činnosti vydavatelství Mladá fronta.

Jaroslav Svoboda

 

Situaci na tehdejším náměstí Rudé armády zachytil krátce po invazi spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy do Československa František Křížek. Sérii snímků „Srpen 1968 v Říčanech“ jste měli možnost vidět v uplynulých dnech ve výlohách bistra Na Růžku

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena