Slavnostní den 28.října v Pyšelích

2. 10. 2015

OSLAVTE VZNIK NAŠEHO STÁTU

   Tento sváteční den jsme s hasiči v naší obci Pyšely oslavili již po dvanácté. Pro děti byl uspořádán od 18,30h lampiónový průvod od kapličky na Nové Vsi na náměstí k pomníku padlých. Velice nás potěšila velká účast mladých rodin s dětmi a kočárky. Na náměstí u pomníku jsme položili věnec k pomníku padlým z první i druhé světové války.

Program, pro zpestření těm nejmenším, pokračoval na zahradě hasičské zbrojnice. Zde jsme všem předvedli naše nové zvedací vaky v činnosti. Na vozidle Favorit a obytné buňce byla ukázána jejich síla a hlavně snadná a rychlá ovladatelnost. Díky této pozdní hodině a hlavně počasí jsme všem přítomných mohli názorně ukázat nutnost používání reflexních ploch na oblečení. Byla zdůrazněna jejich důležitost v tomto podzimním a zimním období. Postupně před přítomné ze tmy předstupovali hasiči v tmavém oblečení, další s reflexní páskou na rukávu, s výstražnou vestou a poslední předvedl zásahový hasičský oblek. Důležitost býti včas vidět jsme zdůraznili hlavně přítomným dětem a každé z nich si od nás odneslo malý dárek, reflexní pásku na rukáv. Doufám, že si toto naše upozornění vezmou za své také přítomní rodiče. Veškeré ukázky byly námi hasiči komentovány.

V klubovně hasičské zbrojnice byla uspořádána malá výstava s informacemi o Zvonu míru, zvonění na naší věži a kostelu Povýšení sv. Kříže.  K výročí odhalení pomníku bylo sestaveno informační tablo, které mapuje jeho autora, vznik, historii, oslavy a současnost tohoto místa na pyšelském náměstí. Tablo bylo vytištěno darem firmou Toteman. Pro malé i velké měli hasiči připraveno něco na zahřátí a také na zub. Děti si mohli opéci na ohni párek nebo buřt.     

Všichni ti, kteří s námi vydrželi až do 21h na naše slavnostní zvonění mohli posedět v hasičské zbrojnici a po ukončení zvonění si také několik lidí prohlédlo věž. Přesně ve 21h se rozezvonily naše dva zvony  a po dobu 10 minut /nebo 200 údery/ vzdaly hold všem našim předkům, kteří se konce 1.světové války již nedožili. Díky jim také mohl vzniknout náš stát. Tradice tohoto společného zvonění je velice stará a původně vznikla v roce 1925. Pak byla na mnoho let přerušena a my se jí snažíme od roku 2001 na základě Říčanské výzvy obnovit a dále šířit.

V tomto roce 2014 společně s námi zvonili : v Říčanech, Praze Libni a Řepích,  Jeseníku, Velkých Popovicích, Mýtě u Rokycan, Novém Město nad Metují , Mělníku, Dolní Dobrouči, Benešově, Vranově a Vranovské Lhotě , Nespekách, Městečku , Mrači , Žíňanech a Žíňánkách, Mezihoří,  Borové Lhotě, Ledcích. Prvně se začalo zvonit také v Zábřehu na Moravě a Novém Boru.  O další místech bohužel nevíme.

Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří se zúčastnili našeho lampiónového průvodu, ukázek i slavnostního zvonění. Dík také patří všem těm, kteří v celé republice tuto tradici udržují a snaží se jí dále šířit. 

Připojte se v příštím roce i vy a rozezněte vaše zvony, ať se jejich hlas spojí a nese krajinou, jako poděkování a hrdá vzpomínka na všechny, kteří se domů již ze všech světových válek nevrátili.

Dejte nám o sobě vědět : Kostrhoun.Ebert@seznam.cz 

Bližší informace o Zvonu míru a jeho historii naleznete na stránkách : www.fondazioneoperacampana.it .

                                        Jan Kostrhoun

                                                                                     SDH Pyšely      

                                 

OSLAVTE VZNIK NAŠEHO STÁTU

 

28.10.2015   ve  21h

 rozezníme dva zvony na věži pyšelského kostela

již třináctým rokem se připojíme k akci

ZVON  MÍRU V ROVERETU

 

OŽIVTE S NÁMI I VAŠE ZVONY                                                     

 NA OKRESE BENEŠOV V MINULÉM ROCE ZVONILI VE VRANOVĚ, MĚSTEČKU, NESPEKÁCH, LEDCÍCH, POŘÍČÍ NAD SÁZAVOU, MRAČI, BENEŠOVĚ A NA MNOHA DALŠÍCH MÍSTECH O KTERÝCH NEVÍME

 SDH Pyšely

 

        Zvon  Míru v Roveretu

             28.října 2015 ve 21h zazní pyšelské zvony na paměť vzniku samostatného Československa již po třinácté. Svým vyzváněním se přidala naše obec k akci Zvon míru v Roveretu.

             V celé naší zemi, v každé i sebemenší vesničce jsou pomníky obětem první a druhé světové války. Každá rodina byla poznamenána ztrátou někoho blízkého. Po mnoho let jsme byli nuceni vyzvedávat pouze období druhé světové války. Musíme si přiznat, že nejtěžší ztráty na lidských životech zažil náš národ v první válce, kdy jako součást Rakousko-Uherské monarchie se přímo podílel na válečných akcích. Všeobecná mobilizace postihla mnoho generací našich mužů. Tisíce se jich již nikdy do své vlasti nevrátily. Spočívají v hrobech na všech bojištích  Evropy a Asie. Někde mají postaveny pomníky a vztyčeny kříže, jinde není místo jejich odpočinku ani patrné, ztracené v krajině.

            V severní Itálii na Gardské frontě převzaly naše legie pozice koncem léta 1918. Přesněji v pohoří Monte Baldo s vrcholem Doss Alto nedaleko města Rovereta. V září zde probíhaly kruté boje s těžkými ztrátami na obou stranách bojové linie. Československé legie bojující na italské straně měly takové počty obětí, že Italové s úctou dodnes vzpomínají na naše padlé. Ve výroční den našeho státu 28.října každý rok rozeznívají v 21h  Zvon svobody  200 údery. Jeho hlas se nese v místech bojů celým údolím a odráží se od okolních hor.

             Na hradě v Roveretu bylo podepsáno mezi Italií a Rakousko-Uherskem příměří v roce 1918. Místní  farář Don Rosaro navrhl, aby byl ze zbytků zbraní, které zůstaly na okolních polích a v horách, ulit zvon. Ten by svým hlasem připomínal památku všech obětí války. První, posléze i druhý zvon praskl. Dnes je na návrší zvon třetí , odborně ulitý v jižní Itálii. S výškou 3,3m je považován za jeden z největších funkčních zvonu světa.

 Díky putovní výstavě  o čs.legiích v Itálii, která byla v roce 1998 zahájena v Oderzu a posléze převezena do Prahy jsme se u nás dozvěděli o tomto zvonu. Fotografie, informace a jiné materiály k této výstavě shromáždil Dr.Eugenio Bucciol během dvouletého studia v archivech ve Vídni a Itálii. Na přednáškách PhDr.Zlaty Fořtové vznikla myšlenka, připojit se k zahraniční poctě. V roce 2001 byla realizována pod názvem „Říčanská výzva“. Nabádá k této akci další místa v celé naší zemi.

V minulých letech ozdobilo večerní zvonění tyto místa : Říčany,Prahu Libeň a Řepy,  Jeseníky, Kobylí na jižní Moravě, Velké Popovice, Ondřejov, Mýto u Rokycan, Nové Město nad Metují, Benešov, Vranov , Nespeky, Městečko , Ledce a další obce o kterých bohužel nevíme.

              Věříme, že v tomto roce se k nám přidají i další místa a hlasy zvonů se ponesou v celém kraji .

Pokud se rozhodnete připojit, dejte nám o sobě vědět : Kostrhoun.Ebert@seznam.cz 

Bližší informace o Zvonu míru a jeho historii naleznete na stránkách : www.fondazioneoperacampana.it .

 

 

                                                                               Jan Kostrhoun

                                                                                  SDH Pyšely                 

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena