Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
13. července 2025, svátek má Markéta
Část 9.
Jak v říjnu 1918 prožívali konec habsburské monarchie a vznik nového státu, Československa, obyvatelé Říčan? Kronikář Alois Mudruňka zachytil, že městem zněla hudba, všude bylo možné spatřit trikolory a lidé strhávali symboly starého mocnářství.
Na rozdíl od jiných míst je však nezničili, ale odnesli je do muzea. Ve sbírkách říčanského muzea se tak dodnes nachází hned několik plechových „c. k.“ vývěsních štítů. Jeden si aktuálně můžete prohlédnout na nové výstavě. V téže době začala v Říčanech řádit tzv. španělská chřipka – nemoc, která si v letech 1918–1920 vyžádala desetitisíce lidských životů.
10. října 1918
[Španělská chřipka.] Ve zdejším okolí zemřelo poslední dobou na tuto nemoc více lidí. Zde dnes odpoledne jediné dítě okresního zvěrolékaře F. Vojáčka, velmi pilná a nadaná žákyně 2. třídy obecné školy. V úterý byla ve škole úplně zdráva, ve středu do školy nešla, že jí hlavička bolí, a dnes ráno nemoc se zhoršila a odpoledne před chvílí zemřela. V Praze, ve Vídni jsou již veškeré školy zavřené, by se zabránilo šíření této epidemické nemoci, a zde brzy asi také školu uzavřeme, ačkoliv nám již dali několik for uhlí. Nemoc tato jest podobna chřipce v roku 1890, ale horší.
16. října 1918
el jsem kolem městského úřadu, kde mocným, výrazným písmem se žádají občané, aby se přihlásili dnes odpoledne o husy, které si zamluvili u zdejší aprovisace [dodávání zásob]. Tato jich objednala tuším 300 kusů z okolí Domažlic. Přišly vlakem v neděli ráno a mnozí svoji objednávku přijali, ale většina těch, kteří si je zamluvili, nechtí je přijmouti, protože se prodávají na váhu, 1 kg za 23-25 K, kdežto na vyhlášce se slibovalo, že bude jedna za 70 – 75 K. Levněji zde nejsou ke koupi.
V sobotu přijímal císař Karel poslance všech národů ve zvláštním slyšení, kde mu as přímo řekli, že na zachránění Rakouska jest pozdě. Ve schůzi obecního zastupitelstva představil se nově zvolený městský tajemník Fr. Bačkovský, definitivně bude přijat až po vypsání konkurzu na jeho místo, což se stane z nařízení okresního výboru. Ve schůzi té usneseno vykáceti část obecního lesíku u Olivovny a dříví vyměniti za uhlí v dolech. Ve schůzi též hlášeno, že městská rada darovala na Národní divadlo v Brně 100 korun a na týž účel věnoval agrární dorost okresu říčanského výtěžek zábavy u Sokola dne 8/9 2000 korun...
[Z příčiny] nedostatku papíru budou noviny od 20. tohoto měsíce vycházeti dvakrát týdně jen o čtyřech stranách, ostatní dny v rozsahu jako vycházely, arciť už hodně ztenčené v době před třemi týdny. Že není uhlí, omezili na této dráze dopravu, zrušili vlak č. 212 z Prahy a č. 211 z Veselí do Prahy. Chřipka se stále rozmáhá a pohřby denně.
22. října 1918
Večer měli jsme ustavující schůzi okresního odboru Českého srdce v místnosti Okresního výboru. Účastníci pouze z Říčan za předsednictví pana J. Kohouta. Usneseno (návrh Bačkovského) založiti „Černou knihu“ lichvářů...
26. října 1918
Chřipka stále řádí. Žertovné škádlení: „Kupte si (truhlu) – nebudou“ se stává pravdou. Zde neučíme do 4. listopadu. V celém okolí, zvláště v Jažlovicích a Kuří, vyžádala si mnoho obětí. Z posledně jmenované obce už asi třetí pohřeb a zase zítra a snad i pozejtří. Velmi často jsou s hudbou, stále se udržuje ten pohanský zvyk. Na drahách úřadují již česky, pokud možno nejvíce. Minulou neděli nehráli už v kostele hymnu rakouskou. Ačkoliv noviny píší, že ceny zboží rychle klesají, přec se cigarety pod rukou zde draze prodávají, kus za 40–50 haléřů.
28. října 1918
Dnes dopoledne přišla telefonická zpráva Hospodářskému družstvu. Uzavřeno Rakouskem příměří s dohodou. Odpoledne ve 3 hodiny jest na městě plno červenobílých praporů, černožluté zmizely.
29. října 1918
Včera večer chodila po městě hudba Freislebenova, hrála všechno, pochody, národní písně, jen ne „Kde domov můj!“. Mnohý dům byl osvětlen jako o vzkříšení. Kde sehnali svíčky, nevím. Co přijeli z Prahy, podávali zprávy o jásotu, o ruchu při prohlášení Národní rady, jakožto vlády, kterouž vláda rakousko-uherská uznala za vládu samostatného státu našeho. Při průvodu večerním řečnili a vítali zde samostatný stát československý zpředu známý Stan. Burian a slečna Vojířová. Dnes celý den hloučky na náměstí. Kde nemají prápory plátěné, dávají trojbarevné české. Děti napořád ozdobeny jsou stužkami dvoj- neb trojbarevnými, které zdejší obchodníci židovští střižním zbožím rozdávají většinou zdarma. Podobně většina dospělých jest také tak ozdobena. Mládež strhala a poházela všechny znaky říšské. Z úřadu přec pamatovali na mne a přinesli mi od paní Fialové do muzea zachovalý nový znak dvojhlavého orla s nápisem: „C. k. tabáční trafika“ a prý ještě jeden mi přinesou. Na domě okresního výboru vybledlého lva českého, kterého pamatuji, co jsem v Říčanech, ověnčili a kvítím ozdobili. Ve výkladní skříni, respektive okně materialista pan Barták po celé výši a šíři okna napjal slovanskou trikoloru s nápisem: „Ať žije československá republika!“ Odpoledne sešel se výbor zastaveného zdejšího Sokola a zahájil novou činnost. Na zdar! Zmíniti se musím o schůzi okresního Hospodářského spolku říčanského, kde nájemce velkostatku pan Daneš z Předboře žádal rolníky, aby nelichvařili...
31. října 1918
Včera večer o ½ 7 hodině večer táhl průvod hojně navštívený od radnice s hudbou k nádraží a chtěli vítati vracející se 28. pluk pražský, který však, Bůh sám ví, kde je, a vrátili se po pěšině k okresnímu domu. Děti i mládež v oddílech nesly lampiony. Domy na náměstí i kudy se průvod ubíral, byly hojně osvětleny. Svíčky, jak jsem pozoroval, byly sehnány ze všech koutů světa, i rozřezané hromničky jsem viděl. Zde před soudem připravený stůl sloužil za tribunu, z které řečnili Fr. Bačkovský, Dr. Klapka, Ed. Čížek. Tento žádal, aby se přihlašovali k národní a sociální demokracii, slečna Vojířová a R. Mašek. Všichni žádali mezi jiným, aby lid udržoval pořádek, důstojný klid, aby byl poslušen pokynů okresní národní rady. B., Č., M. slibovali, že potrestáni budou lichváři, ale žádali, aby nikdo osobně nezakročoval. Po doslovu Bačkovského zapěna národní hymna a přítomní se v tichu rozešli.
Jan Boukal
Muzeum Říčany
prosí o pomoc při shromažďování fotografií, dokumentů
i trojrozměrných předmětů
týkajících se konce
Rakouska-Uherska i nově vzniklé
Československé republiky.
Telefon: 323 603 161
E-mail: jan.boukal@muzeum.ricany.cz
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena