Říčany a vznik první republiky/ 5

8. 5. 2018

V nahlížení do říčanské kroniky z roku 1918 jsme se dostali ke květnovým zápisům. Atmosféra ve městě je poznamenána nespokojeností obyvatel s pokračující válkou a s ní spojenou špatnou hospodářskou situací. Kronikář Alois Mudruňka v tomto měsíci zmiňuje dvě podstatné události.

 

 

Konaly se protivládní demonstrace a lidé se osmělovali vyjadřovat své národnostní postoje a preference. Do Říčan měl v květnu přijet řečnit Antonín Švehla, v té době již známý celostátní politik, který byl s Říčanskem spojen svým původem. Jeho matka Marie, rozená Bohuslavová, pocházela z Lipan, on sám se narodil a hospodařil v Hostivaři. V kraji byl činný i veřejně. Účastnil se zakládání sokolských jednot v Říčanech i Hostivaři, podílel se na vzniku agrárních periodik, hájil pěstitele řepy proti monopolu cukrovarů. Roku 1908 vstoupil do vysoké politiky, když byl za říčanský okres zvolen zemským poslancem. V květnu 1918 sice do Říčan nakonec nedorazil, avšak místní mohli vyslechnout jinou výraznou postavu – zemského poslance a dlouholetého předsedu národních socialistů Václava Jaroslava Klofáče. O pár měsíců později se stal prvním ministrem obrany nově vzniklého Československa.

Alois Mudruňka odkazuje v zápisech také na incident, kdy byli místním strážmistrem Pencem vypátráni šiřitelé protirakouských plakátů. Díky amnestii nového císaře Karla se jim nakonec nic nestalo, ale strážmistr to patrně neměl v Říčanech jednoduché, a tak byl po službě v našem městě přeložen do Turnova.

 

8. května 1918

Dnes 1. tohoto měsíce dala místní školní rada prázdno [tj. volno], jako se stalo na mnohých místech v Čechách. Praha demonstrovala ten den proti Czerninovi a vládě... Kdežto zde na den jmenin a narozenin [narozena 9. května 1892] J. V. císařovny Zity byly prápory pouze na veřejných budovách, byly domy soukromé, jakož i fara, obecní úřad, jakož i okresní zastupitelstvo ozdobeny prápory v národních barvách v sobotu 4. tohoto měsíce a druhý den na oslavu schůze politické Národního manifestačního projevu okresu říčanského. Účast byla velice hojná. Protože sál v hostinci u Kašpárků nestačil, konána schůze po 9. hodině ranní tam na zahradě. Řečniti měli poslanci V. J. Klofáč za stranu sociální [a] poslanec Švehla z Hostivaře za stranu agrární. Protože ale tento měl snad jinde schůzi, musel místo něho přijíti poslanec prof. Dr. A. Velich. Klofáč přijel v sobotu večer, prof. Velich druhý den. Bylo na něm pozorovati, že přestál nedávno těžší chorobu – prý zápal plic. Náměstek okresního starosty pan Rathouský z Nedvězí zahájil schůzi čta řeč svou z listu a představil shromážděným oba pány poslance. Před zahájením zapěli někteří zpěváci řízením Bačkovského „Husitský chorál“. [Následovaly projevy se slibem.] Na to po zapění národní hymny „Kde domov můj“ schůze skončena a při zpěvu písně „Bývali Čechové“ v úplném pořádku se přítomní zvolna rozcházeli. Při východu pořadatelé vybrali ve prospěch Českého srdce [dobročinné organizace podporující děti, sirotky a vdovy v Praze a ve Vídni] 828 korun 14 haléřů.

 

16. května 1918

Ve schůzi obecního zastupitelstva dne 11. května zvolen byl nástupcem zdejšího městského tajemníka Martina Řezníka, který od 1/6 1896 zastával svědomitě svůj úřad (…), všemi hlasy František Bačkovský, známý pracovník spolkový. V téže schůzi povoleno, aby vyplacena byla zdejšímu četnickému strážmistrovi Pencovi Antonínu, který se přesídlí záhy do Turnova, vypsaná odměna 1000 korun za vypátrání šiřitelů plakátů.

Zmíniti se musím, že Čtenářská beseda a město se staly členy Společnosti Českého musea v Praze [tj. dnešního Národního muzea]. Dnes snad po celých Čechách pořádají se divadelní představení, přednášky neb akademie na památku 50ho výročí položení základního kamene Národního divadla v Praze. Zde pořádá Čtenářská beseda slavnostní akademii ve prospěch Českého srdce.

 

20. května 1918

Zmíněná akademie, při kteréž jako loni účinkovala malá Milenka Rejmanová, se vydařila. Návštěva hojná, průběh důstojný...

 

30. května 1918

Velice se ochladilo, že po 2 dny klesl teploměr pod bod mrazu, stále sucho. O svatodušních svátcích místo divadlo pořádal divadelní odbor Besedy koncert zahradní spojený s věnečkem ve prospěch Českého srdce... Opět vyhlášena válečná půjčka, a to osmá. Papírových peněz jest dost, ale cenu jich ilustruje rozhovor tyto dny vedený na dráze ve St. [Na tamním nádraží jakýsi] stařík nesl na rameně pěkné nové boty. H.: „To jsou jistě drahé!“ Stařík: „I nejsou. Jindy jsem dostal nové boty za 2 husy krmené, a letos jsem prodal 2 mladé husy a dostal jsem za ně tyto boty a ještě desítku (20 korun) mám v kapse.“ Není pak divu, že známí v Praze platili nedávno za párek holoubat 13 korun, za 1 kg syrového loje 50, za 1 kg mýdla 70 korun. Četnický strážmistr Penc, který byl přeložen do Turnova 24. tohoto měsíce, měl [být] dle lidských řečí 25. tohoto měsíce při nepokojích zastřelen, což pravda není.

O průvodě dnes konaném (Božího těla) hráli opět jako o Vzkříšení hoši školní, co se učí u Freieslebena.

Pokračování příště.

Renata Skalošová
Martin Hůrka

 

Václav Jaroslav Klofáč

(1868–1942), národní socialita, první

československý ministr národní obrany

 

Fotografie obálky ukrývající nálepky na dopisy, které vydal Válečný pomocný úřad c. k. Ministerstva vnitra. Na portrétech vidíme císaře Františka Josefa I., arcivévodkyni Zitu a arcivévodu Evžena

 

Muzeum Říčany

prosí o pomoc při shromažďování fotografií, dokumentů
i trojrozměrných předmětů

týkajících se konce
Rakouska-Uherska i nově vzniklé
Československé republiky.

Telefon: 323 603 161

E-mail: jan.boukal@muzeum.ricany.cz

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena