Říčanská radnice pro vás – 5. díl

30. 5. 2021

 

Výstavba a územní plán hýbou městem

V Říčanech je obrovská poptávka po bydlení. Klidné sto ale výstavbu brzdí. Několikrát jsme zpřísnili podmínky územního plánu, protože jinak bychom měli z celého města jednu velkou stavbu a následně ještě větší parkoviště. A pravděpodobně budeme muset dělat další kroky. Díky této politice Klidné sto třikrát zvítězilo v komunálních volbách. Ovšem také kvůli této politice čelíme na radnici velkým tlakům, kritice a nevraživosti či obcházení všech možných pravidel ze stran investorů. Jde prostě o peníze, a vůbec ne malé.

 

Nedávná historie v Říčanech

Divoké devadesátky a přelom tisíciletí jsou za námi. Asi není náhoda, že řada tehdejších představitelů města je dodnes aktivní na realitním trhu. Jiní zase vlastní řadu strategických pozemků, které se postupně zhodnocují. Nechci se však příliš vracet k historii, která je za námi. Dokázat cokoliv je nemožné a já osobně jsem vždy opatrný soudit věci, u kterých jsem nebyl. Stejně nemá smysl plakat nad rozlitým mlékem, i když ho bylo dost.

V územním plánu z roku 1998 byla rezerva, která měla umožnit velkou výstavbu v místě dnešního krajinného parku nad Marvánkem. Tento výkres je neschválenou studií, která byla podkladem žádosti o změnu územního plánu.

Ještě po roce 2000 byly na stole výkresy, které zvažovaly celou novou městskou čtvrť nad Marvánkem, jejíž součástí měla být i nová vlaková zastávka s P+R. Kdyby tehdy nedošlo ke změně směru na radnici, není vyloučeno, že jsme dnes namísto po cyklostezce kolem rybníků jezdili autem do nového městečka s centrem, školou, ale hlavně tisíci nových obyvatel. Možná něco jako vzniká v Uhříněvsi. Ač jsem původně stavař a výstavba mi není cizí, toto bych opravdu nechtěl. Prostoru máme tady u Prahy již málo a nesmíme si vše zastavět. (Nechci tvrdit, že zde byly postranní zájmy tehdejšího vedení. Byla jiná doba a plánovalo se bez znalostí dnešních dopadů. Každopádně jsem rád, že se tento ani další podobné plány nerealizovaly.)

 

Všechno je o územním plánu

Když to řeknu stručně – je to drsné a jde o velké peníze. Práce na radnici asi vždycky přináší konflikty. Nezřídka naštvete své známé, kamarády. Dokud však jde „pouze“ o parkování, jednosměrku, stanoviště popelnic anebo povrch stezky v lese, dá se to ustát. Tyto běžné problémy jsou vlastně v pohodě a baví mě je řešit.

Největší kolize však vždy vznikají kvůli penězům. Cena 1m2 stavebního pozemku v Říčanech se dnes blíží 10.000 Kč, zatímco orná půda nebo zeleň má cenu v desítkách až stovkách korun. A to je rozdíl. Stejně tak je rozdíl, zda smíte postavit (a prodat) rodinný dům s jedním bytem, anebo bytový dům o více podlažích. Podobně kolizní pro stavebníky je i schválená etapizace, která novou výstavbu podmiňuje logickou infrastrukturou (kanalizace, voda, silnice, školy, zeleň, …).

Možná to nevnímáte, ale většina místních politických bojů při každých volbách je založena právě na územním plánu. Již mnohokrát vyplavaly různé záměry, nápady či obchody, které se připravovaly a potřebovaly jen podporu zastupitelstva. Někdy jde o silné developerské společnosti, jindy zase o lokální hráče, kteří se historicky dostali k pozemkům.

Řada lidí nám píše nevraživé komentáře na sociální sítě, veřejně nás napadá či píše sem do Kurýru. Stěžují si na cokoliv – dopravu, školství, cesty v lese… prostě kritizují vše, co se namane. Když jdete do detailu, velmi často zjistíte, že jejich motivací je něco úplně jiného – pozemky a územní plán.

Kontroverzní územní studie v lokalitě Na Vysoké v Říčanech. Zastupitelstvo záměr neschválilo, zástavba celého území je odložena do poslední fáze etapizace. Město zpracovává svou urbanistickou variantu a současně jednáme s vlastníkem největších pozemků o maximálním rozvolnění hustoty budoucí výstavby.

Většina změn není možz principu

Naprosto chápu, že všichni vlastníci pozemků v Říčanech si přejí, aby se právě ty jejich staly stavebními a aby mohli stavět co největší domy. Jde potenciálně o desítky až stovky milionů, které (čistě teoreticky) závisí pouze na tom, kdo schvaluje územní plán.

Je velmi těžké jednat na toto téma s lidmi, které znáte. A že jich znám dost. Často mají různé rodinné příběhy a historické křivdy, část argumentuje nedostatkem bydlení pro děti. Na zastupitelstvo chodí pravidelně žádosti o změnu ploch zeleně na stavební. Ač mi je mnohdy žadatelů líto a upřímně bych jim přál, v drtivé většině případů nelze vyhovět z principu. Jednalo by se o precedens a celý koncept územního plánu Říčan, etapizace a regulace výstavby by se rozpadl. Město nejde rozšiřovat donekonečna.

Klidné město již 11 let nepřidává žádné nové zastavitelné plochy. Naopak jsme výstavbu v řadě lokalit zmírnili či odložili a podmínili. Protože se tlak nadále zvyšuje, plánujeme ještě další zpřísnění. I tak se ale nadále stavět bude, v intravilánu. Snažíme se, aby se stavebníci soustředili zejména na rekonstrukce a opravy stávajících zanedbaných nemovitostí. Typicky naše hlavní ulice v centru, 17. listopadu, se jen velmi pomalu proměňuje. Do této lokality bychom rádi nasměrovali místní i cizí investory. Říčanské centrum by si již zasloužilo kvalitní a krásnou architekturu.

 

V okolí se staví vesele dál

Neplatí to pro všechny, ale řada z okolních obcí nezvládá výstavbu na svém katastru regulovat dostatečně tvrdě. Některá sídla jako třeba MČ Praha-Kolovraty dokonce ani nemají kompetence schvalovat územní plán (to je v gesci pražského magistrátu). Při tom právě v Kolovratech se chystá údajně obří výstavba více než tisíce nových bytů na plochách směrem k Černokostelecké. Na sever od Říčan je zase pověstná víska Křenice s kruhovým objezdem v polích. Ta se za poslední roky několikanásobně rozrostla a dodnes tam jsou desítky až stovky prázdných pozemků, které se dál prodávají, ačkoliv nemají třeba dostatek vody. Podobně jsou na tom Babice, Květnice, Sluštice, Zlatá, Louňovice a další.

V územním plánu Prahy vidíme, že stavební pozemky sahají až k Černokostelecké (nahoře). Vedení MČ se snaží mírnit představy společností jako Ekospol, které zde chystají stovky nových bytů. V mapě je i zatím neexistující Pražský okruh.

Aktuálně se začal stavět například středně velký developerský projekt mezi Strančicemi a Mnichovicemi, kde se též jedná o důsledek dávno schválených plánů. i důkladnějším studiu územních plánů v okolí Říčan jsem se zhrozil, když jsem viděl obří zastavitelné plochy, které prakticky hned navazují na náš katastr. Například Otice nedaleko našich Jažlovic.

Dvě lokality v nedaleké Křenici, kde jsou již dlouho rozparcelovaná další pole. Majitel pozemků se s městem Říčany několik let soudí, protože mu nechceme poskytnout více pitné vody. Sami máme vody málo, ale tady jde také o počty lidí a aut v území.

Je jasné, že na malé obci nemá starosta kapacitu ani aparát čelit tvrdým loktům developerů. I proto se chceme v Říčanech pokusit ještě více pomáhat okolním obcím a předávat jim zkušenosti a rady. O moc více však ale sami nezvládneme. Rád bych proto též zapojil krajský úřad jako logického koordinátora či regulátora výstavby v regionu. Vždyť je to všude stejné, jen by to měl řídit někdo osvícený shora.

 

Klíčové je vydržet

I když občas náš boj s výstavbou a přílivem dalších obyvatel do území prohráváme, je nutné vydržet. Pokud se budou Říčany rozvíjet nadále relativně pomalu a udržitelně ve vztahu k veřejné infrastruktuře, bude to stále dobré. Jsem si jist, že většina Říčaňáků si právě takový směr přeje.  

Jediným silným nástrojem je právě územní plán. Jsem si jist, že dnes na radnici máme jen takové zástupce, kteří jednají čistě v zájmu města a jeho občanů. I když jsou někdy zájmy občanů protichůdné a nevyhovíme všem, je důležité nikdy neuhnout ze základních hodnot a principů.

 

Odvážná výzva na závěr: Vážení starousedlíci, kteří zde stále vlastníte volné pozemky určené územním plánem k výstavbě (anebo i ornou půdu, zeleň). Pokud zatím neplánujete jejich zhodnocení stavbou, zkuste je třeba zatím osázet zelení, ovocnými stromy, keři, květnatou loukou. Každý rok i každý strom se počítá. V případě zájmu mě kontaktujte a zkusíme najít možnou formu spolupráce s městem.  

                Váš starosta David Michalička

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena