REALITNÍ PORADNA

5. 11. 2019

Ing. Jana Karlachová REMAX Alfa Realitní makléřka pro Říčany a okolí

Chcete také poradit při prodeji, koupi nebo pronájmu nemovitosti? Pošlete mi svůj dotaz k problému, který řešíte.

 

Otázka: obrý den, potřeboval bych prodat byt, na který jsem si vzal před 6 roky hypotéku. Jak bych měl postupovat?

Děkuji Milan B.

Odpověď: Prodej i koupě nemovitosti zatížené hypotékou stávajícího majitele jsou zcela běžné. Zástavní právo k nemovitosti není překážkou prodeje ani koupě nemovitosti, naopak v dnešní době takové obchody běžně probíhají. Tuto skutečnost je však nutné zohlednit ve smluvních dokumentech. Před podpisem kupní smlouvy a smlouvy o úschově se musí prodávající a kupující dohodnout na tom, jakým způsobem se zástavní právo vypořádá. Nejčastěji se zástavní právo na nemovitosti řeší předčasným splacením daného úvěru z kupní ceny nemovitosti a následným výmazem zástavního práva z katastru nemovitostí. Celý proces prodeje může trvat asi o 1-2 měsíce déle než v případě prodeje nemovitosti bez hypotéky. V tomto případě doporučuji obrátit se na realitní kancelář, která zajistí správný postup, aby prodej, splacení hypotéky i výmaz zástavního práva z katastru proběhl bez komplikací

 

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, jak mám postupovat, když si chci nechat vyměřit svůj díl pozemku (zahrady -1/4 celku). Se spoluvlastníky, jsou tři, jsem se již domluvil a nemají námitky.

Děkuji  Karel H.

Odpověď: Dobý den, požádejte stavební úřad o souhlas s dělením pozemku, nechte si od geodeta pozemek zaměřit a zhotovit geometrický plán a pozemek rozdělte. Poté nechte zapsat na katastru nemovitostí. Hlavně myslete na to, ať mají všechny nově vzniklé pozemky přístupovou cestu.

 

Vaše dotazy k realitní problematice můžete posílat na

e-mail: jana.karlachova@re-max.cz

nebo přes webový
formulář zde:

www.janakarlachova.cz/realitni-poradna

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena