Reakce na hlasování v D21 o činnostech, které by město mělo omezit vyhláškami nebo jinými právními předpisy města.

31. 12. 2015

Jedná město fér?

Je to zvláštní. Donedávna byly výherní automaty považovány za výrazný zdroj do městského rozpočtu, nyní se proti nim vede téměř křížová výprava. Vedení města má v plánu v brzké době dramatickou regulaci výherních automatů, ať časovou, nebo místní. Opírá se o výsledky hlasování v D21, které si zaslouží zvláštní pozornosti.

Nejde o to, zda je pár set hlasujících na internetu dostatečným reprezentativním vzorkem ve městě s několika tisíci obyvateli, ale asi ano. Problém je v tom, jak se témata ve výzkumu lidem předložila. Působí manipulativním dojmem. Zda regulovat výherní automaty, což je často mediálně torpédovaný nešvar, nebo podomní obchodníky, nebo třeba drony, anebo zda mají mít psi na ulici náhubek? Je asi celkem jasné, co průměrný občan odpoví. Dalším momentem je, jak s výsledky výzkumu nakládat. Občané zvolili ve volbách svou reprezentaci, která ve formě zastupitelstva má být dostatečně kompetentní přijímat rozhodnutí. Názor hlasujících v jakémkoli výzkumu by měl být považován jen jako poradní sonda do smýšlení obyvatel města. Konečná zodpovědnost za rozhodnutí je na vedení města a je nepřenositelná.

A vedení města se na základě takto zmanipulovaného výzkumu vydalo do boje proti výherním automatům. Přestože jsme my, sdružení majitelů restaurací, splnili veškeré podmínky, které pan starosta kladl. Jen pro ilustraci, od roku 2012, kdy bylo založeno občanské sdružení PRZ Říčany:

  • Instalování kamer pro zvýšení bezpečnosti –

600.000 Kč, uvnitř provozoven s možností poskytnutí záznamu MP ČR, a nainstalování kamer v ulicí Černokostelecká pro město

  • Sejmutí venkovních reklam a upoutávek, které vyzývají ke hře
  • Ochranka veřejného pořádku – 1.400.000 Kč (tato ochranka již zabránila několika trestným činům včetně znásilnění)
  • Úklidy veřejných prostor města po víkendech
  • Dále pak dary městu v hodnotě 0,5 mil na podporu sportu, dětské akce, atd. ve spolupráci s radnicí.

Sečteno, podtrženo, vždy když město vzneslo požadavek, vyhověli jsme. Založení občanského sdružení PRZ Říčany, které funguje více než 3 roky, svým způsobem je jedinečné propojení mezi Městskou policií ČR, vedením města a soukromým sektorem. Na takto nastavený způsob spolupráce se jezdí dívat a inspirovat i zastupitelé jiných měst a obcí. Tato výjimečná spolupráce je takovýmto zásahem vedení města ohrožena.

Za novým postojem reprezentace města je pravděpodobně něco jiného. Něco, co převýší množství peněz, které do městské kasy provozování výherních automatů přináší, i množství zhruba stovky lidí, které restaurace v Říčanech zaměstnávají. Provozování výherních automatů v Říčanech neznamená žádné ohrožení občanů či mládeže, jak se často populisticky předkládá, když jsou tedy pod kontrolou.

Regulace výherních automatů bude v důsledku znamenat jen vyhnat tento fenomén do šedé zóny ekonomiky, nebo na internet, kde můžou hrát i mladiství, jelikož ověření věku na internetu není možné. Největšími provozovateli hazardu na internetu jsou firmy, které mají sídlo a daňovou příslušnost v tzv. daňových rájích, jako jsou Kajmanské ostrovy, Kypr, Malta atd. Možná to někomu bude vyhovovat.

Občanské sdružení PRZ Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena