Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
8. července 2025, svátek má Nora
Vzpomínání na vznik a dávnou historii Radioklubu Říčany
Radioklub Říčany zcela určitě patří do historie říčanských spolků a institucí. Od zahájení jeho činnosti letos uplyne již dlouhých 64 let. Základní informace o jeho existenci a současné činnosti byly uvedeny v článcích Jiřího Gaždy, které Kurýr přinesl od dubna do července tohoto roku. V nich jsem byl ze zakládajících členů uveden jmenovitě pouze já a nedávno zesnulý kamarád Libor Marhoul. Skutečná historie je bohatší o mnohá další jména. Jako nejstarší žijící člen říčanského Radioklubu bych chtěl tento seriál doplnit právě o nejstarší historii spolku a o své vzpomínky.
V padesátých letech měl pražský elektrotechnický závod Tesla Strašnice v Říčanech závodní internát, a to v prostorách nynějšího hotelu Pavilon v Domažlické ulici. V něm začala fungovat tzv. kolektivní radioamatérská stanice s volací značkou OK1KDM. Na její činnosti se podíleli i říčanští občané E. Rálek a M. Kroužek, kteří zde získali možnost pořídit si své individuální radioamatérské licence. Takováto činnost totiž byla pro její získání důležitou podmínkou. Je třeba si též uvědomit, že v tehdejší pohnuté době orgány ministerstva vnitra považovaly radioamatérské stanice za „potenciální kanály pro příjem i vysílání disidentských informací při komunikaci se zahraničím“.
V roce 1952 jsem byl studentem čtvrtého ročníku měšťanské školy, a jak jsem již uvedl v dřívějších článcích, vyučování probíhalo v nové budově gymnázia. Do této školy nastoupil i pan profesor Josef Kubík. Vyučoval nás fyziku a právě ve fyzikálním kabinetu v nejhořejším patře školy zahájil činnost radioamatérského zájmového kroužku, který jsem začal navštěvovat. Seznamovali jsme se zde se základy elektroniky, ale začali jsme se učit i Morseovu abecedu (v té době byla hlavním dorozumívacím jazykem pro radioamatérské vysílání) a také pravidla radioamatérského provozu.
Na podzim roku 1953 byl však internát v Pavilonu zrušen. To se pak stalo hlavním motivem pro oficiální ustavení říčanského Radioklubu. Úplný začátek nastartoval pan profesor Kubík. Navázal na činnost radioamatérského zájmového kroužku a kolektivní radioamatérská stanice s volací značkou OK1KRI zahájila fungování právě v budově gymnázia. Na její činnosti se podíleli tehdejší držitelé radioamatérských koncesí. Především to byl pan Josef Kubík, který měl koncesi na volací značku OK1AF již od třicátých let minulého století. Po obnovení radioamatérské činnosti po druhé světové válce pracoval pod svou značkou až do 22. ledna 1950, kdy mu byla – jako mnoha jiným v této době – zrušena koncese. K obnovení došlo až 30. listopadu 1954 i proto, že byl mezitím vyznamenán za konstrukci a organizaci bezdrátového dispečinku pro zemědělství. Dále to byl pan Emil Rálek se značkou OK1AZ, Ing. Miloslav Kroužek se značkou OK1MK a Ing. Ladislav Marvánek se značkou OK1AML. Bohužel dnes již nikdo z nich není mezi námi.
foto J. Kubíka u domácí stanice
Pan profesor Kubík mne učil fyziku i na jedenáctiletce. Zmiňovaný Láďa Marvánek učil (už během svého dálkového studia Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze) na Elektrotechnické slaboproudé průmyslovce v Ječné ulici. Interesantní bylo, že Říčaňák jménem Marvánek během prázdnin působil jako plavčík na koupališti Jureček.
Z formálních důvodů nemohl být Radioklub dále provozován v budově gymnázia. Podařilo se nám tehdy od národního výboru získat nebytové prostory bývalého krámku paní Válkové v Žižkově ulici. Nejprve jsme požádali o přidělení značky kolektivní radioamatérské stanice OK1KDM, která po zrušení internátu nebyla využívána, ale současně jsme měli i stanici se značkou OK1KRI. Do radioklubu se přihlásili také občané z Kolovrat a Uhříněvsi. Ti později založili svoji novou kolektivní stanici v Uhříněvsi, a tak jsme jim v roce 1957 přenechali značku OK1KDM. foto provoz OK1KRI
Dokončení příště.
Jaroslav Svoboda
Foto: z archivu J. Svobody
Profesor Josef Kubík u své domácí amatérské stanice v roce 1935
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena