Proč přibývá veder?

 NOVÉ   1. 7. 2025

V posledních letech si mnozí z nás všímají, že léta jsou teplejší, než bývala. Podle dlouhodobých měření se opravdu zvyšuje počet tzv. tropických dnů a nocí. A tento trend bude v dalších desetiletích pokračovat. V Říčanech bylo v období 1981–2010 v průměru 9,1 tropických dnů ročně (tedy dnů s teplotou nad 30 °C). V období 2011–2040 modely počítají s průměrem 16,1 dnů. Pro období kolem roku 2055 (2041–2070) se odhaduje nárůst na 27,7 tropických dnů ročně. Podrobná data najdete na webu Akademie věd climrisk.cz.

Změny v počtu horkých dní a nocí souvisejí s proměnou podnebí. V posledních desetiletích dochází k postupnému oteplování především vlivem rostoucí koncentrace CO2 v atmosféře, což se projevuje i v letních teplotách. Tyto změny zaznamenáváme nejen u nás, ale po celém světě. Teplejší léta znamenají více extrémně horkých dnů, menší ochlazení v noci.

Co s tím můžeme dělat? Na změny teplot potřebujeme reagovat prakticky. Můžeme začít doma, například větráním v noci, stíněním oken nebo výběrem materiálů, které se méně přehřívají. Pomáhá také zeleň kolem domu, která přispívá k ochlazení okolí. Nezastupitelnou roli mají ale i systémové kroky – na úrovni státu, krajů a obcí. Ty mohou zlepšit podmínky pro zvládání vln veder ve veřejném prostoru, ale i posilovat opatření, která povedou k omezení dalšího oteplování. V případě Česka patří mezi nejúčinnější kroky úspory energie, elektrifikace a přechod na bezemisní výrobu elektřiny. Mnohá z těchto opatření navíc pomáhají i domácnostem a obcím ušetřit. Inspiraci, jak na to, můžeme už dnes hledat nejen v mnoha evropských státech, ale i v řadě míst přímo u nás.

Kateřina Čiháková
dle textu Milana Vítka Fakta o klimatu

Přílohy:

2025-07-01_21h00_19.png (1520 kB)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena