Překvapte Říčany 2025 zná své vítěze! Které návrhy získaly podporu občanů?

 NOVÉ   1. 7. 2025

Je rozhodnuto, jaké nápady promění město k lepšímu. Do letošního ročníku participativního rozpočtu Překvapte Říčany se zapojilo přes 900 hlasujících, kteří vybírali ze 16 návrhů. Na realizaci čtyř vítězných projektů – dvou velkých a dvou malých – město vyčlenilo celkem 5 milionů korun. Těšit se můžeme na lepší koupání, nové stromy, místo pro komunitní život i přehlednější nádraží.

Velké projekty

Nejvíce hlasů mezi velkými projekty získal návrh na Zlepšení podmínek ke koupání v Jurečku a Marvánku. Opírá se o probíhající studii kvality vody a plánuje uvést do praxe co největší počet konkrétních opatření ke zlepšení čistoty vody.

„Rádi bychom v Říčanech měli místo, kde se v letních měsících můžeme schladit. Raději, než aby každý druhý rodinný dům měl vlastní bazén nebo aby všichni museli jezdit na vzdálená a přeplněná koupaliště. I když jsem původně navrhovala výstavbu nového biotopu nebo koupaliště, které zatím není možné realizovat, zlepšení kvality vody, její menší zelenání a další opatření přispějí k ještě příjemnějšímu trávení volného času v Říčanech. Doufám, že se lidé nebudou vyhýbat koupání v Marvánku z obavy před kožními problémy,“ říká o nápadu autorka námětu Kateřina Černá. Podle ní hlasování ukazuje, že by se město mělo možnostmi vytvoření moderního zázemí pro koupání určitě zabývat. Velký zájem obyvatel o toto téma potvrzují i předchozí průzkumy a studie.

Druhé místo obsadil návrh Kolodvůr, jehož cílem je proměnit zanedbaný vnitroblok za charitativním obchodem Koloběh na Masarykově náměstí využívaný aktuálně jako parkoviště v živý komunitní prostor propojující kulturu, ekologii a sousedské setkávání. Iniciátorka projektu i autorka Koloběhu (vítězný projekt PB 2018) Ivana Drbohlavová dodává: „V dobročinném obchodě Koloběh pracuji od jeho počátku jako dobrovolnice. Dvůr za ním částečně používáme k uskladnění a ke garážovému prodeji. Je to prostor s velkým potenciálem, ale bohužel ve špatném stavu a zatím slouží hlavně jako parkoviště. Aut je plné i náměstí, a tak mě napadlo vytvořit zde jakousi oázu pro setkávání lidí, k organizaci různých akcí, a hlavně rozšířit možnosti Koloběhu.“

Na poslední příčce skončil návrh revitalizace území s názvem Miniparčík Františka Josefa Thomayera. Negativní ohlas u části občanů vzbudily také návrhy Úpravy škodlivého veřejného osvětlení – instalace stínidel a filtrů modrého světla a Venkovního zimního kluziště. Ačkoli oba návrhy oslovily spoustu hlasujících, část získané podpory ztratily kvůli záporným hlasům.

Malé projekty

U projektů do 500 000 korun si prvenství odnesl projekt Stromy jako ochrana před prudkým sluncem vedle vedle dětského vodního hřiště u Marvánku. Počítá s výsadbou dvou javorů červených, které travnatou plochu v jižní části areálu koupaliště zastíní i esteticky oživí. Součástí návrhu je také lavička a odpadkový koš. „Stromy a jejich ochrana jsou v mém životě srdeční záležitostí. Navíc velmi dobře znám okolí Marvánku. K mému nápadu vysadit stromy jako ochranu před prudkým sluncem mne přivedl zážitek z loňského horkého léta. Během úmorného vedra se pod betonovým sněhulákem praly tři holčičky o to, která bude sedět ve stínu. Připadalo mi to dost příznačné pro dnešní dobu a přišlo mi docela jednoduché a rozumné vyřešit potřebný stín zasazením stromu,“ říká k nápadu autorka Hana Šimková a děkuje všem, kteří nápad podpořili. „Ohromila mne a mile překvapila síla podpory. Vážím si toho."

V těsném závěsu skončil projekt Digitální tabule s odjezdy vlaků a lepší značení na nádraží v Říčanech. Jeho cílem je zpřehlednit prostředí pro cestující díky velké digitální tabuli s odjezdy vlaků a novým označením místa i dalších směrovek vedoucích k nádraží. „Překvapilo mě, kolik občanů to považuje za výborný nápad. A hlavně turisté z KČT Říčany-Radošovice si pochvalovali, že konečně uvidí časy odjezdu vlaků dříve než na nástupišti,“ zmiňuje navrhovatel Miroslav Kotrba.

Na opačném spektru zájmu a s převahou záporného hodnocení skončil projekt Regulační domečkový holubník, který měl za cíl regulovat populaci holubů v centru Říčan, ale zároveň i přispět k osvětě o životě holubů. Stejně jako loni si sice získal řadu příznivců, ale ještě větší počet odpůrců.

Překvapte Říčany přilákalo 925 aktivních občanů

Autoři ostatních projektů umístěných na předních místech ale nemusejí smutnit. Město plánuje v rámci revitalizace Masarykova náměstí opravit ulici Pod Školou – cestu vedoucí k ZUŠ a klubovně stolního tenisu. Dále se počítá s úpravou a zklidněním Jizerské ulice podle dopravní studie, včetně řešení parčíku mezi Jizerskou a Na Obci. Realizace se možná dočkají i další náměty.

Hlasování probíhalo prostřenictvím e-mailu, Portál občana nebo osobně v Infocentru pomocí unikátního odkazu. Dohromady se do hlasování zapojilo 925 lidí, kteří rozdali 5388 hlasů. K dispozici měli 3 plusové hlasy a 1 mínusový hlas, který ale udělit nemuseli. Účastníci rovněž mohli odpovědět na doplňující otázky. Nejaktivnější skupinu tvořili lidé mezi 35 a 54 lety (59 %), nejméně hlasovali mladí ve věku 15–24 let (3 %) a senioři starší 75 let (6 %). Mírně převažovaly ženy (55 %) nad muži (45 %). Drtivá většina voličů (98 %) v Říčanech bydlí.

Pořadí

Velké projekty

Počet hlasů

celkem

Kladné hlasy

Záporné hlasy

1.

Zlepšení podmínek ke koupání na Jurečku a Marvánku

562 (64 %)

+587

−25

2.

Kolodvůr

296 (34 %)

+353

−57

3.

Bezpečná cesta do ZUŠ pro děti a seniory

271 (31 %)

+289

−18

4.

Úprava škodlivého veřejného osvětlení – instalace stínidel a filtrů modrého světla

255 (29 %)

+334

−79

5.

Venkovní zimní kluziště

224 (26 %)

+312

−88

6.

Venkovní učebna pro vzdělávací programy

216 (25 %)

+252

−36

7.

Miniparčík Františka Josefa Thomayera

20 (2 %)

+103

−83

 

Pořadí

Malé projekty

Počet hlasů

Kladné hlasy

Záporné hlasy

1.

Stromy jako ochrana před prudkým sluncem vedle dětského vodního hřiště u Marvánku

450 (51 %)

+462

−12

2.

Digitální tabule s odjezdy vlaků a lepší značení na nádraží v Říčanech

433 (49 %)

+465

−32

3.

Venkovní kuličkodráha pro malé i velké

294 (33 %)

+312

−18

4.

Odpočinková zóna propojující dopravní hřiště a Lázeňskou louku – studie

265 (30 %)

+289

−24

5.

Úprava veřejného prostoru pro setkávání seniorů na sídlišti Kavčí skála

224 (25 %)

+239

−15

6.

Oživení zvonu a revitalizace rozptylové loučky na říčanském hřbitově

191 (21 %)

+206

−15

7.

Ekologické umělé (syntetické kluziště s polymerových desek

89 (10 %)

+175

−86

8.

Měření kvality ovzduší u mateřských škol

12 (1 %)

+79

−67

9.

Regulační domečkový holubník s přednáškami o životě holubů pro děti i dospělé

-49 (-5 %)

+113

−162

 
Adéla Ambrožová,
koordinátorka participace

Přílohy:

marvanek.png (2379 kB)

kolodvur-vizual.png (2101 kB)

marvanek-stromy2.jpg (301 kB)

vstup-nadrazi.jpg (282 kB)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena