Park Václava Havla bude připomínat hodnoty výjimečného člověka

2. 11. 2018

V Říčanech se dokončuje park, který ponese jméno Václava Havla. U příležitosti 100. let od založení Československa jej zkrášlí i národní stromy partnerských měst Říčan. S výsadbou stromů svobody tak pomůžou zástupci měst z několika zemí Evropy. Například z Velké Británie, Dánska, Švédska, Polska, či Německa. O tom, že park se pojmenuje po posledním československém prezidentu Václavu Havlovi, rozhodli říčanští zastupitelé v září. 

V centrální části Říčan vyrůstá nový floristický park, kde budou dominovat stromy, keře a květinové louky pro motýly. Chybět nebudou ani vodní prvky v podobě vodního zrcadla, posezení s pergolou, veřejné griloviště, dětská hřiště. Stane se místem setkávání, místem pro odpočinek a relaxaci.

Ten prostor ležel tak trochu ladem. Při jedné investic města musely ustoupit mohutné topoly černé a dali jsme slib, že zeleň do oblasti vrátíme,“ vysvětluje historii parku starosta Vladimír Kořen (Klidné město) a dodává: „Plány parku jsme probrali na mnoha setkáních s veřejností. Založení a výchova parku je na dlouho. Jeho krása vynikne až po desetiletích. V časovém měřítku to může připomínat čekání na svobodu.“  

Park dostane do vínku hned několik symbolů. Nejvýraznější je pojmenování po prezidentu Václavu Havlovi, který by v říjnu oslavil 82 let. Respekt k přírodě, především ke krajině a jejímu historickému dědictví se odrážel v postojích prvního polistopadového prezidenta. Uznával péči o krajinu, uvědomoval si odpovědnost za stav krajiny a vnímal ji jako vizitku lidských hodnot. Pojmenování parku předcházelo i oslovení Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Paní Dagmar Havlová souhlasila s tím, aby se park nesl jméno Václava Havla jako uctění odkazu a hodnot jejího manžela.

„Několik let jsme hledali, jak Václava Havla v Říčanech připomenout. Máme náměstí T. G. Masaryka, ulici E. Beneše či R. Štefánika a nyní budeme mít park Václava Havla. Připomenout si jeho hodnoty je nyní navýsost důležité a potřebné,“ vysvětluje radní Vladimír Polánský (Klidné město), který s návrhem přišel. Další velmi důležitou symbolickou rovinu nese výsadba národních stromů říčanských partnerských měst. Alej bude symbolizovat dobré vztahy napříč Evropou a každému stromu dá do vínku své přání starosta či zástupce partnerského města, kteří přijeli do Říčan na oslavy 100 let Československé republiky.

„Stromy mohou přečkat mnohá lidská pokolení. Stávají se svědkem lidských osudů, vítězství i proher. Mohou pod nimi odpočívat historické osobnosti i vznikat neobyčejné lásky. Strom se může na stovky let stát živým symbolem svobody či přátelství,“ zakončuje starosta V. Kořen. 

Pro veřejnost se park otevře za několik týdnů. Přes ujišťování zhotovitele a smlouvou stanovený termín, práce v parku ještě nekončí. Firma GREEN PROJECT s.r.o. měla park dokončit nejpozději do 22. 10. 2018. Zbývá ještě kupříkladu doplnit veřejné toalety a dětské prvky na hřiště a upravit přední část parku.

Nicméně plnohodnotným odpočinkovým místem bude park až na jaře, kdy se rozroste zeleň a rozkvetou louky. Věříme, že park Václava Havla bude dlouhou dobu přinášet radost i poznání, že pro udržení svobody potřebujeme nejen sílu a trpělivost, ale také dobré vztahy napříč Evropou.

Kateřina Lauerová,

Tisková zpráva města

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena