MUZEUM ŘÍČANY

27. 9. 2019

Výstava OSMDESÁTKY – Jak jsme tady žili/ Až do sametové revoluce

26. října 2019 – 2. února 2020

Z těch let nám zůstaly černobílé fotky… Doba ale černobílá nebyla. V Československu si tehdy leckdo poklidně existoval, jiní ale utíkali. Vrátíme vás do chvíle, kdy jste snili za dveřmi svého pokoje.

Výstavu v budově Muzea Říčany doprovodí velkoplošné panely s fotografiemi v centru města. V listopadu chystáme další program: Besedu s aktéry dění v Říčanech na podzim 1989 a v prvních měsících svobody; večer věnovaný československé kinematografii osmdesátých let, komentované prohlídky výstavy). Nedaleké kino Na Fialce uvede v listopadu filmy k připomenutí 30 let svobody – návštěvníky kina čeká v omezeném časovém období také zvýhodněný vstup na aktuální výstavu.  

Pro školy připravujeme zážitkový doprovodný program. Menší děti uvidí a vyzkoušejí si, s jakými hračkami si hráli jejich (pra)rodiče. Co je obklopovalo doma, jaké měli školní pomůcky… Starší žáci si po návštěvě výstavy dokážou vytvořit představu o tehdejší době a pojmenovat změny, které se ve společnosti udály.  Budou pracovat s komiksy, audio a video nahrávkami, čeká je i zážitková hra s tématem svobody a nesvobody.

Vstupné 60 Kč/ zlevněné 30 Kč/ rodinné 150 Kč

Děti do 3 let a senioři nad 70 let mají vstup na výstavy zdarma.

 

Připravujeme:

 

Výzva „Říčanské děti: Vyfoťte se venku!“ 

Připravujeme výstavu, v které mapujeme, jak se změnila krajina v okolí Říčan. Shromažďujeme dobové fotografie a nahráváme vzpomínky pamětníků. A jsme sami překvapení. Věřili byste, že ulicemi v centru Říčan proudily husy na pastvu a že zdejší děti ještě před 40 lety chodily na raky?

Zajímá nás, jak děti tráví čas venku dnes – parkour, jízda na kole, lezení na stromy?  Jak se o své okolí staráte vy jako dospělí? Vyfoťte se venku při všedních nebo dobrodružných aktivitách a fotky nebo krátká videa posílejte na  promenykrajiny@muzeum.ricany.cz.

Porovnejte svoje dětství s dětstvím vašich dětí. V aktualitách na webu Muzea Říčany vyplňte společně dotazník Říčanské děti venku. Zaznamenávejte si ve dvou týdnech 7. – 13. 10. nebo 14. – 20. 10. čas, který vaše děti tráví venku a jak daleko od domova se mohou pohybovat. Výsledky průzkumu budeme prezentovat na výstavě.

Kateřina Čiháková,

kurátorka výstavy. 

Lampiony z přírodnin – dílna pro rodiče s dětmi

středa 2. října, 17:00-19:00,
zahrada muzea

Lampionové průvody se blíží! Nekupujte lampiony, přijďte si je do muzea sami vyrobit, navíc jedinečné a zdobené přírodními materiály. Užijte si společné tvořivé odpoledne v muzejní zahradě.

Povede Carolina Sidon

Vstupné 80 Kč/dítě, 60 Kč dospělý

Vstupenka umožňuje také vstup zdarma na výstavu Léto pod hvězdami (platí v den akce).

Kurzy šití v muzeu

Začátečníci

Naučíte se ovládat šicí stroj, pracovat s různými materiály a střihy, na každé lekci si ušijete jednodušší a poté i náročnější výrobek. Šít budeme na šicích strojích Singer a Brother. Materiál je zahrnutý v ceně kurzu.

Termíny: středy 16. 10., 6. 11., 20. 11., 4. 12., 18. 12., 15. 1., 29. 1., 12. 2., 26. 2., 18. 3.

Čas: 18:00 - 20:00

Cena kurzu: 3 000 Kč/10 lekcí

Pokročilí

Zdokonalíte se v technikách šití, naučíte se pracovat se složitějšími střihy a různými materiály, ušijete si sukni nebo halenku.  V kurzu budete pracovat individuálně pod vedením zkušené krejčové. Podrobné informace k průběhu kurzu dostanete na úvodním setkání 9. října v 18:00 v Muzeu Říčany.  Drobný materiál je v ceně kurzu, nezahrnuje cenu látek.

Termíny: středy 9. 10. (infoschůzka), 23. 10., 13. 11., 27. 11., 11. 12., 8. 1., 22. 1., 5. 2., 19. 2., 11. 3., 25. 3.

Čas: 18:00 - 20:00

Cena kurzu: 4 000 Kč/10 lekcí

Lektorka: Jana Šebestová

Rezervace nutná! Kapacita kurzů je limitovaná.

Cyklus workshopů Vyrobte si to sami

Nevešli jste se do loňských kurzů? Přihlaste se letos! Chcete si vyzkoušet, jak vyrobit domácí přírodní drogerii, kosmetiku, výbavu domácí lékárničky, sáčky a ubrousky na potraviny či jak upéct kváskový chléb nebo vyrobit lahodný domácí sýr? Užijte si několik příjemných večerů v muzeu, z každého si odnesete užitečný výrobek. Veškerý materiál a pomůcky pro vás zajistíme.

Termíny: vždy 1. pondělí v měsíci od 18:00 - 20:00

  1. Domácí mýdlo – po 7. 10.     
  2. Přírodní kosmetika a drogerie – po 4. 11.
  3. Látkové sáčky a voskové ubrousky – po 2. 12.
  4. Pravý domácí chléb – po 6. 1.                                  5.
  5. Zpracování mléka – máslo a sýry – po 3. 2.
  6. Domácí přírodní lékárna – po 9. 3.

Čas: 18:00 - 20:00

Cena: 1 800 Kč/celý cyklus (6 lekcí včetně pomůcek a veškerého materiálu)

Lektorky: Petra Skřivánková, Jana Véghová a externí lektoři

Rezervace nutná! Kapacita kurzů je limitovaná.

Tajemný svět krystalů

sobota 5. října, 14:00-17:00,
Didaktické centrum geologie

Přijďte si vypěstovat dekorační krystaly. Dozvíte se, jak vznikají v přírodě a kde najdete jeskyni s krystaly tak velkými, že člověk vedle nich působí jako trpaslík. Uvidíte krystalizaci pod mikroskopem v přímém přenosu!

Povede Jana Švandová a Kateřina Čiháková

Vstupné 80/40/200 Kč

Rezervace na konkrétní čas nutná!

Vykročení ze života za železnou oponou: Šlápoty do Mexika

čtvrtek 10. října, 18:30-20:00, muzeum

Beseda s Květou Tarantovou, účastnicí pěšího putování na letní olympijské hry v Mexico City v říjnu 1968. Ukázky z knihy Šlápoty do Mexika, promítání fotografií z cesty.   

Vstupné 50 Kč

Ušijte si: Softshellové kalhoty pro děti

neděle 13. října, 14:00-18:00, muzeum

Ušít dětem softshellové kalhoty do podzimních a zimních plískanic není nic těžkého. Přijďte si to vyzkoušet na šicí dílně s Bětou Mackovou.
U účastníků předpokládáme dovednost základní obsluhy šicího stroje.

Vstupné 600 Kč (zahrnuje lektorné i veškerý materiál na jedny kalhoty)

Rezervace do 6. 10. nutná!

Přednáška 111 let Muzea Říčany

úterý 15. října, 18:00, muzeum

Přednáška Jana Boukala, historika Muzea Říčany, k výročí 111 let od založení muzea. Představení dosavadního výzkumu a muzejních sbírek. Budete si moci prohlédnout např. archeologické nálezy z pravěku a středověku, zbraně, etnografický materiál, kramářské písně nebo zkameněliny.

Vstupné 50 Kč

 

Vycházka do alejí

neděle 20. října,14:00 - 16:00, sraz v ulici U Kamene, u skautské klubovny

Projdeme se starými  a obnovenými polními cestami a ochutnáme různé odrůdy jablek a seznámíme se s méně známými druhy ovoce. Průvodcem bude ovocnář Vojtěch Ptáček. Můžete přinést také vlastní jablka na určení.

Vstupné 50 Kč

 

Ze sbírek muzea: Počítač Didaktik Gama‚ ’87

Osmdesátá léta jsou dobou, když již počítače nebyly jen obří přístroje, které zabíraly celé místnosti, ale objevují se i v domácnostech coby osobní počítače (personal computer, PC). V Československu počítače vyrábělo výrobní družstvo Didaktik ve městě Skalica na slovensko-moravských hranicích.  Jejich prvním výrobkem byl počítač Didaktik Alfa, vyrobený roku 1986, největší popularity ovšem dosáhl osobní počítač Didaktik Gama, vyráběný ve třech variantách v letech 1987-1989. Didaktik Gama byl klonem 8bitového počítače Sinclair ZX Spectrum, oproti němu měl ovšem paměť RAM o velikosti 80 kB. Počítač sestával z černé nebo šedé krabice s klávesnicí a konektory, jako obrazovka mohla posloužit televize, popřípadě monitor s video výstupem. Záznamy z počítače bylo možné ukládat na magnetické pásky na kazetách. Kromě toho, že počítač sloužil jako psací stroj, bylo možné na něm hrát i některé hry, určené pro Sinclair ZX Spectrum. Ty ovšem nebyly v Československu dostupné a zájemce je mohl získat jedině prostřednictvím černého trhu. V 80. letech prodalo družstvo Didaktik přibližně 100 000 kusů domácích počítačů.    

Jeden z nich, konkrétně počítač Didaktik Gama ‘87 s černou klávesnicí, se nachází i ve sbírce Muzea Říčany a budete si jej moci prohlédnout na nové výstavě Osmdesátky.      .

                                                                      Jan Boukal

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena