Muzeum Říčany

30. 8. 2013

Muzeum na září připravilo mnoho zajímavých akcí.

 

Výstava „Za stromy roku

Velkoformátové fotografie a příběhy stromů

1. srpna až 6. října 2013

 

Díky této výstavě máte jedinečnou možnost spatřit krásu stromů – vítězů ankety Strom roku. Druhá část výstavy je věnována alejím nejen na Říčansku. Dozvíte se, která z říčanských alejí je nominována na Alej roku 2013 a vy ji svým hlasováním můžete podpořit. Výstava zahrnuje interaktivní prvky pro děti i dospělé a poznávání přírodnin v přírodovědném kvízu.

 

Fotografujte stromy!

Fotografujte stromy na Říčansku, během Dne stromů 20. 10. 2013 bude vyhlášen nejzdařilejší říčanský snímek. Fotografie ve formátu min. 13x18 cm noste do Muzea Říčany!

 

foto:  Petra Francán

 

 

 

 

 

 

Řemeslné odpoledne v muzeu

11. září 14.00–17.00

 

V rámci Týdne volného času a sportu chceme veřejnosti blíže představit současný projekt Muzea Říčany „ Řemeslo má zlaté dno“. Přijďte na malou ochutnávku činností, které projekt nabízí školám. Chceme vám ukázat, ale také dát možnost vyzkoušet si tkaní a výrobu dřevěných šperků pod vedením uměleckého truhláře. Akce je určena pro dospělé i děti, děti do 10 let se mohou výroby dřevěného šperku účastnit pouze pod dohledem rodičů.

Dílny budou začínat vždy v celou hodinu.

V rámci řemeslného odpoledne je vstup zdarma také na výstavu „Za stromy roku“.

 

Akce se lze zúčastnit bez rezervace. Rezervací si zajistíte místo na dílně Dřevěný šperk: telefon 323 603 161 nebo e-mail: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz.

Vstupné ZDARMA

 

 

 

 

Rukodělná dílna: Shamballa náramky

středa 18. září od 17.30

 

Přijďte si vyrobit svůj originální náramek. Shamballa náramky vychází z buddhistických tradic, jejich současný vzhled je přizpůsoben modernímu designu. Výroba náramku je jednoduchá, vychází z dnes opomíjené techniky drhání, vázání uzlíků a navlékání korálků. Díky unikátnímu stahovacímu mechanismu jsou náramky velikostně nastavitelné a neobsahují žádné kovové zapínací komponenty.  

 

Dílnu povede Libuše Hanzlová.

 

Vstupné 30 Kč

Rezervace na telefonu 323 603 161 nebo e-mailu: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz

 

 

Foto z archivu Muzea Říčany

 

 

CYKLUS PŘEDNÁŠEK KOLEM SVĚTA: To East, to West – Na cestě Severní Amerikou

úterý 24. září od 18 hodin

 

Nekonečné silnice, které se táhnou od východu na západ, zašlá sláva Route 66 z Chicaga do Los Angeles, parkování v New Yorku, ale i tornáda ve státě Oklahoma. Cestování Amerikou je životní zážitek, přijďte si poslechnout vyprávění z téměř dvou let strávených na cestách po USA a Kanadě. Chvíli se však zastavíme v kalifornském San Diegu. Město na hranicích s Mexikem má oproti nedalekému LA poklidnou atmosféru a také příjemné klimatické podmínky vlivem Tichého oceánu, které jej řadí na žebříčky nejlepších měst pro život.

 

Promítat a vyprávět bude Vojtěch Filčev

 

Vstupné 30 Kč

 

 

Foto Vojtěch Filčev

 

 

Putování za poznáním II.: Exkurze nejen na středověkou tvrz ve Vyšehořovicích

sobota 21. září, sraz v 10.00 ve Vyšehořovicích před tvrzí

 

Druhý díl cyklu „Putování za poznáním“ představí práci historika zaměřenou na stavební památky. Alespoň jeden historicky cenný objekt najdeme téměř v každé vsi – ovšem středočeská ves Vyšehořovice může prezentovat celou škálu staveb od drobných sakrálních až po středověkou tvrz. Řada místních památek je opravována a v této souvislosti probíhají archeologické i archivní výzkumy. Během exkurze se seznámíme s možnostmi rozvoje poznatků regionální historie jak přímo v terénu, tak bádáním v archivních pramenech. Základní informace k tvrzi získáte na www.vysehorovickatvrz.cz

 

Exkurzi povede Martin Hůrka, historik Muzea Říčany

 

Cena exkurze 50 Kč

 

Nutná rezervace na telefonu 604 237 175 nebo e-mailu: martin.hurka@muzeum.ricany.cz

 

 

Foto Martin Hůrka

 

 

Přírodovědné kroužky v muzeu

Ve spolupráci s Ekocentrem Říčany připravujeme i letos přírodovědné kroužky pro předškoláky, mladší a starší školáky. Činnost je zaměřena na rozvoj vztahu k přírodě a přírodovědných znalostí, na seznámení s přírodními lokalitami v Říčanech i okolí. Kroužky probíhají za příznivého počasí v terénu a v muzejní zahradě, za nepříznivého počasí v muzeu. Kroužky vedou zkušené lektorky environmentální výchovy. Aktuální informace získáte na www.ricany.cz/muzeum

 

 

Z PŘÍRŮSTKŮ MUZEA

Uherská mince z roku 1909

V současné době se u objektu muzea – Říčanské hájovny – buduje venkovní historická a přírodovědná expozice, která bude dokončena v roce 2014. Při úpravě terénu budoucí bylinkové zahrady došlo k nálezu uherské drobné mince z roku 1909.

Jedná se o 10 fillér (desetihaléř) vyražený ve slovenské (tehdy hornouherské) mincovně v Kremnici, o čemž svědčí na aversu vyražená značka „K.B“. Mimochodem vídeňská mincovna měla značku „A“, ta pražská pak „C“. Na reversu mince vidíme uherskou svatoštěpánskou korunu s typickým nakloněným křížem a opis: „Magyar királyi váltópenz“.

Nalezená mince náleží již do období, kdy v Rakousku-Uhersku fungovala korunová měna (přechod ze staré zlatkové probíhal několik let od roku 1892). Rakousko-uherská unie dvou plnoprávných států se projevovala i v peněžnictví. Každá z obou zemí si razila své vlastní mince, papírové bankovky pak byly jedny společné, ovšem mívaly zrcadlově jednu stranu v němčině a druhou v maďarštině.

 

Martin Hůrka

 

 

Foto z archivu Muzea Říčany

 

 

 

Erb vladyků z Říčan v bavorském Laufu            

Na bavorském hradě Wenzelschloss v městečku Lauf nedaleko Norimberku se dochovala bohatá kolekce erbů spojených se dvorem a oporami moci českého krále a římského císaře Karla IV. Tesané a malované erby patrně z počátku 60. let 14. století jsou k vidění na stěnách erbovního audienčního sálu hradu, který byl znovu vystavěn Karlem IV. nedlouho po získání Horní Falce.

Hrad sloužil jako Karlovo zdejší reprezentativní sídlo a fakticky představoval vstupní bránu z říše do zemí Koruny české ve směru od necelých 20 km vzdáleného Norimberku. V erbovní síni můžete mezi 114 znaky zemí, osobností, rodů či měst seřazenými ve dvou řadách nad sebou narazit mj. právě na znak tehdejších pánů našeho města. Nachází se ve výklenku severovýchodní stěny a zaujímá místo ve spodní řadě erbů (tato níže položená řada zde náležela příslušníkům nižší šlechty), při erbu je též nápis: „de ryczean“. Nad tímto erbem se v horní řadě nalézá erb probošta vyšehradské kapituly, který byl automaticky titulárním kancléřem Království českého. V horní řadě jsou v blízkosti umístěny další znaky církevních činitelů – pražského arcibiskupa, olomouckého biskupa apod.

Hrad v Laufu není jedinou stavbou, do jejíž architektury pronikl erb říčanských vladyků. Znak tohoto rodu se uplatnil i na klenebním svorníku, který býval v kostele sv. Anny při klášteře dominikánek na Starém Městě pražském. Svorník se dnes nalézá v lapidáriu Národního muzea (sám kostel odsvěcený již za Josefa II. je v současnosti využíván jako kulturní centrum Pražská křižovatka).

 

Martin Hůrka

 

 

 

 

 

Reedice dějin města od Gustava Trnky      

 

V říčanském muzeu i v infocentru na náměstí je k dostání téměř čtyřsetstránková publikace s názvem „Město Říčany v minulosti i přítomnosti“. Jedná se o reedici životního díla místního historika Gustava Trnky, jež původně knižně vyšlo roku 1913, tedy přesně před 100 lety.

Rodina Trnkova se do Říčan přistěhovala až roku 1905, kdy Gustav zároveň v Praze odmaturoval na reálném gymnáziu. Dějiny Říčan začal zpracovávat bezprostředně po svém příchodu do zdejšího města. Základní heuristické práce byly dokončeny roku 1911, kdy zároveň bylo započato s jeho vydáváním, nejprve časopisecky v týdeníku Naše Hlasy vycházejícím péčí Jozefa Miškovského v Českém Brodě. Během této doby současně stihl vystudovat Českou vysokou školu technickou (ČVUT).

Zanedlouho po prvním vydání knihy vypukla světová válka, která se stala pro jejího autora osudnou. Zemřel na samém jejím počátku, avšak stihl po sobě zanechat hodnotný výsledek své obsáhlé mravenčí regionálně-historické práce (ač nebyl místním rodákem), která je pozoruhodná svou, na svou dobu velkou přesností a šíří sebraného materiálu nejen k městu jako celku, ale i k jednotlivým domům a jejich obyvatelům, a tak v ní leckterý starousedlý Říčaňák jistě najde svého dávného příbuzného. Tu a tam jsou v ní k nalezení také zmínky k dějinám okolních přilehlých obcí.

Text knihy doprovázejí originální ilustrace (buď přímo v textu či na přiloženém CD) a mapa.

 

Martin Hůrka

 

 

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena