MUZEUM ŘÍČANY

1. 5. 2015

-Výstava "Pod povrchem" -Den fascinace rostlinami -Rukodělná dílna: Víly -Ze sbírek muzea: Doklady z doby nacistické okupace -Oslava "Den Země"

Výstava: Pod povrchem

9. května až 16. srpna

 

Výstava poodhalí svět podzemí, představí živou i neživou přírodu: fantaskní scenérie jeskyní, spletité systémy kořenů a komunikační síť podhoubí. Do svých příbytků nás pozvou pod zemí žijící savci i bezobratlí. Nahlédneme však i do ukryté historie, rozkryjeme minulost pod chodníky města a s trochou štěstí můžeme nalézt zakopaný poklad.

Interaktivní scénická výstava, která dává prostor dobrodružnému pátrání a zaútočí na naše smysly.

Výstava tematicky doplňuje v tomto roce otevřené Didaktické centrum geologie při 1.ZŠ Říčany.

 

 

Den fascinace rostlinami

Sobota 16. dubna 14:00-17:00

V muzeu:

·         na výstavě Pod povrchem se podíváme na rostliny pod zemí a prozkoumáme rostliny pod mikroskopem (přineste si své vzorky).

Vstupné 80 Kč

Rodinné vstupné 150 Kč

 

V Didaktickém centru geologie (v areálu 1. ZŠ Říčany):

·         prohlídka stanovišť s typickou vegetací - břehy jezírka lemují mokřadní rostliny, vápencové skalky porostlé vápnomilnou teplomilnou vegetací Českého Krasu, Alp i Karpat

·         více než 150 druhů okrasných, léčivých a medonosných rostlin

Vstup zdarma

¨

Foto: O. Semotán

 

 

Rukodělná dílna: Víly

středa 27. května v 17:30

Přijďte si vyzkoušet suché plstění pomocí plstící jehly.  Každý si vytvoří něžnou vílu jako ozdobu nebo hračku pro dítě.   K dispozici bude mnoho různých odstínů barev přírodní česané vlny. Vhodné i pro děti od 10 let.

Dílnu povede Petra Skřivánková

Cena  120Kč

Rezervace: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz, 323 603 161

 

 

 

 

Ze sbírek muzea: Doklady z doby nacistické okupace

V Muzeu Říčany najdete uloženy desítky fotografií poměrně v úplnosti dokumentujících květnové dny 1945 na Říčansku. Předmětů k samotné odbojové činnosti i z doby starší se pochopitelně dochovalo málo. Téměř jako solitér tak působí podomácku vyrobená šablona znázorňující symbolické spojení smrti a nacismu v podobě lebky s hákovým křížem na čele. Na šabloně nalezneme ještě zbytky černé barvy, která byla užívána k natírání daného symbolu na zdi, nástěnky či domy (zejména domy kolaborantů).

Podmínky pro odbojovou činnost během války byly ve zdejším regionu značně obtížné. O některých akcích jsme již v Kurýru mohli číst v článcích Dalibora Hofty a dalších autorů. Odbojová činnost se zaměřovala zejména na šíření tiskovin, často původem z Prahy, zde kolportovaných (kopírovaných) a dále distribuovaných po městě i v blízkých obcích. V muzeu je možno studovat dochovaná čísla časopisu „V boj“.

Naproti tomu se v muzeu nalézají i předměty pocházející „z druhé strany“, tj. od Němců pobývajících v Říčanech v průběhu války či zadržených při masivních přesunech německého obyvatelstva, a vojáků utíkajících z východních oblastí před postupující Rudou armádou. Jedná se o zbraně a součásti vojenské výstroje, ale také o osobní věci civilistů, mezi něž patří rodinná fotoalba (např. rodiny Reinharda Hartmanna narozeného 8. prosince 1941 v Praze a koncem války bydlícího v Říčanech čp. 481 (dle všeho příslušný objekt v dnešní Nerudově ulici). Zájemci o studium okupace i jiných období říčanských dějin jsou v muzeu vřele vítáni!

Martin Hůrka

 

 

Den Země na Říčanské hájovně

Letošní oslava Dne Země přilákala odhadem 700 dětí a dospělých. Na louce u Říčanské hájovny děti plnily úkoly a seznamovaly se s důležitou složkou naší Země, půdou. Rok 2015 totiž vyhlásilo OSN za Mezinárodní rok půdy. Ukázalo se, že půda je nejen zajímavá, ale i zábavná. Z lesní jílovité půdy jsme tvořili kuličky, cvrnkali jsme si s nimi, podívali jsme se zblízka do nitra kompostu na žížaly a chvostoskoky, zkoumali sesuvy půdy a kořeny rostlin. Půdě se bude věnovat také výstava Pod povrchem, kterou můžete v muzeu navštívit od 9. května.

Den Země připravuje Muzeum Říčany ve spolupráci s Městem Říčany, Ekocentrem Říčany a dalšími říčanskými organizacemi.  

Oslavu Dne Země zahájili zástupci Muzea Říčany a Města Říčany.

 

Louka u hájovny byla plná dětí, které tvořily, hrály si i se učily.

 

Africké pohádky divadla Fígl přilákaly malé i velké návštěvníky.

 

Velký zájem byl tradičně o ukázkové pečení chleba ve venkovní peci.

 

Pod mikroskopem jsme zkoumali, co žije v kompostu.

 

Během odpoledne děti vyrobily 190 obrázků hliněnou batikou.  

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena