Klub šachistů Říčany

30. 9. 2016

V Říčanech zvítězil mezinárodní velmistr Krejčí, Mistrovství Evropy 2016

V Říčanech zvítězil mezinárodní velmistr Krejčí

14. ročník Poháru města Říčany byl v sobotu 3. 9. ukončen předáním poháru nejmladšímu českému mezinárodnímu velmistrovi, Janu Krejčímu. Vítězství se nerodilo jednoduše. Mocně sekundoval mezinárodní mistr Jaroslav Bureš. Oba získali 7,5 bodu a o pořadí rozhodlo pomocné hodnocení. Třetí místo obsadil Vojtěch Rut. Turnaje A se zúčastnilo celkem 60 hráčů a v turnaji nastoupil ještě další IM, FM a CM. Nejlepším domácím hráčem se stal Zdeněk Voráček na 10. místě.

Turnaj B ovládla extraligová hráčka mládeže Martina Tajovská. I ona zvítězila na pomocné hodnocení před Jiřím Feirfeilem a třetím Janisem Pataridisem. Celkem se turnaje B zúčastnilo 59 hráčů a nejlepším domácím hráčem byl Dušan Malý.

Turnaj byl zároveň hrán jako Krajský přebor v kategoriích mužů, žen, juniorů. Krajskými přeborníky se stali: GM - Jan Krejčí (Joly Lysá nad Labem), Julie Vilímová (KŠ Říčany 1925), H 20 - David Zvolenský (Jawa Brodce), H 18 - Marek Otruba (KŠ Říčany 1925), D 20  - Martina Tajovská (Sokol Buštěhrad) D 18 - Hana Bartošová (KŠ Říčany 1925).  Celkově se turnaje zúčastnilo 76 hráčů středočeského kraje z 21 klubů.

Startovní pole nebylo tak početné jako v minulých letech. Účast jistě ovlivnilo ME mládeže, které se hrálo v Praze a termínově kolidovalo. Přesto celková účast 119 hráčů ze 44 klubů ČR řadí Pohár města Říčany mezi velké turnaje.

Jaroslav Říha

Mistrovství Evropy 2016

V polovině srpna se hrálo v Praze Mistrovství Evropy mládeže v šachu. ME se často hraje v přímořských letoviscích. Praha však přilákala rekordních 1309 účastníků ze 49 evropských států. Velká pocta patří pořadatelům (pořadatelé z Pardubické Czech OPEN a Český šachový svaz) a jistě i našemu hlavnímu městu. Působivé bylo slavnostní zahájení, když se hrály „živé šachy“.

Foto ME zahájení Růžena Přibylová

V průběhu turnaje se podařilo sehrát celkem  5843 partií. Českých hráčů se sešlo na startu celkem 185.  Mezi nimi i říčanský Martin Vystrčil.

Martin o ME napsal:

Na tento turnaj jsem se probojoval za podpory Říčan 7. místem na MČR. Hrál jsem v kategorii H16 a byl jsem nasazený jako 82. Během turnaje jsem potkal mnoho zahraničních ale i českých hráčů. Po nevydařeném začátku jsem v první polovině turnaje získal 2 body. Hrál jsem třeba s reprezentací Španělska nebo Skotska, kteří mě překvapili přípravou i dynamickou hrou. V druhé polovině turnaje jsem neprohrál žádnou partii a remízami jsem získal také 2 body, a tudíž jsem na skončil na 91. místě se 4 body.

Z českých hráčů se nejvíce dařilo Richardu Stalmachovi. V kategorii desetiletých byl nasazený až jako 29., po prohře ve třetím kole zabral a až do posledního kola vše jen vyhrával a získal bronzovou medaili.

Turnaj pro mě byl velkým zážitkem. Poznal jsem mnoho zahraničních hráčů a také jsem se hodně naučil. Sice to byl šachově intenzivní a náročný týden, ale kdybych se mohl znova účastnit, tak bych neváhal.