Jubileum Akademie věd České republiky

2. 10. 2015

Cestující procházející na Wilsonově (Hlavním) nádraží jižní chodbou si možná povšimli nástěnných poutačů, které upozorňují na to, že před 125 léty vznikla Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění.

Máme-li být přesní, tak 23. ledna 1890 císař František Josef I. zřízení akademie povolil a schválil její stanovy. Zájemci o historické podrobnosti je naleznou na internetu. Pro nás je důležité, že uvedený termín je začátkem dlouhé a plodné cesty české vědy.

Současná Akademie věd České republiky se hlásí ke zmíněnému dědictví a vyjádřením této skutečnosti byl m.j. rozsáhlý hudební festival A-Fest uskutečněný 6. 9. 2015 v Průhonickém parku a na zámku tamtéž. Je pozoruhodné, že výběrovým řízením, které dostali na starost muzikologové, prošlo přes 30 souborů nejrůznějšího charakteru, přičemž společnými jmenovateli byla kvalitní muzika a alespoň jeden akademik v souboru.

 

První informace přišla do Říčanského komorního orchestru (ŘKO) dvěma nezávislými cestami, jednak Prof. Heinzlovi na Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově a dále autorovi tohoto článku. Po poradě s kolegy v orchestru jsme se rozhodli zkusit štěstí a přihlásit se k účasti na festivalu, protože přinejmenším druhou podmínku jsme bohatě splňovali. V ŘKO hrají dva aktivní akademici a dva důchodci, všichni ze zmíněného ústavu.

Byli jsme požádáni o zaslání nahrávky a fotografie. K dispozici jsem měl nesestřihanou nahrávku 18. koncertu v Betlémské kapli z 18. 12. 2014, který se tradičně uskutečňuje pod záštitou děkana a Akademického senátu Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde mnozí členové ŘKO hrají a fotografii z Vánočního koncertu z 11. 1. 2015 z kostela sv. Petra a Pavla v Říčanech (foto fy. Flachs, Říčany). Pak nezbylo, než čekat a kupodivu to nebylo dlouhé čekání, protože již 3 týdny po odeslání jsme měli v rukách rozhodnutí o pozitivním výsledku výběrového řízení a o akceptování naší přihlášky.

V původní verzi programu jsme měli hrát na nádvoří zámku, takže bylo potřeba zvolit skladbu s dostatečnou zvukovou rezervou, abychom byli slyšet. V prosinci 2013 jsme v Ondřejově před Vánocemi hráli ve spolupráci s kolegy Z. Mikuláškem a J. Strmiskem z Brna zajímavý a prakticky neznámý koncert V. Kněžka pro 2 klarinety s doprovodem orchestru a naše volba padla právě na tuto skladbu.

Problém byl v tom, že již začínaly prázdniny, takže na zopakování bylo jen pár dní na začátku nového školního roku a kromě toho bylo nutné orchestr výrazně rozšířit o dechovou sekci a každý ví, že shánění „dechů“ je s ohledem na jejich nedostatek svízelné. Díky nadstandardním přátelským a kolegiálním vztahům (mezi pořádnými muzikanty obvyklý jev) jsme na prázdniny odcházeli s přísliby, které dávaly téměř jistotu, že orchestr se sejde v potřebném počtu a kvalitě účinkujících.

 

Po dvou zkouškách bez sólistů 1. a 3. 9. 2015 nadešel očekávaný den, který jsme v 9 hodin zahájili v Rytířském sále Průhonického zámku první a jedinou zkouškou se sólisty. Přišli (přesně!!) všichni oslovení muzikanti a v krásném prostředí sálu jsme se během hodiny dostali do potřebné formy, upravili tempa a některé detaily skladby.

Po dohodě s organizátory jsme rozšířili program o úvodní část skladby M. A. Charpentiera „Te Deum“, a tím připomněli památku naší kolegyně Dr. Anity Daříčkové, se kterou jsme se rozloučili 3 týdny před koncertem.

 

Byli jsme poctěni tím, že jsme v Rytířském sále zahajovali dopolední část programu. Měli jsme k dispozici 30 minut, během kterých nás uvedl Prof. P. Koťátko, zahráli jsme Charpentiera, potom Prof. Mikulášek krátce seznámil posluchače s osobností V. Kněžka a následoval koncert.

Hodnocení koncertu ponechávám jiným, za svoji osobu jsem přesvědčen, že jsme dosáhli maxima. Snad o tom svědčí reakce posluchačů, poděkování předsedy AV ČR pana Prof. J. Drahoše i náš celkový pocit, se kterým jsme se rozjížděli domů.

Zdá se, že byl úspěšně položen základní kámen nově vznikající tradice, protože pozvání na příští rok nám již přišlo.

 

Poděkování mých kolegů i mé směřuje k organizátorům A-Festu, Městskému úřadu, Kulturnímu středisku a Základní umělecké škole v Říčanech, Astronomickému ústav AV ČR, muzikantům, kteří rozšířili orchestr, sólistům a posluchačům za vlídné přijetí.

 

U základů shora zmíněné Akademie stála známá osobnost – architekt Josef Hlávka (1831 - 1908). Byl to nesmírně pracovitý „renesační člověk“ s ohromným rozsahem zájmů a zejména známý podporou vzdělanosti a technické tvůrčí práce. To všechno jsou části něčeho, co jsme zvyklí označovat pojmem „kultura“ a co zahrnuje ohromnou množinu lidských činností včetně mnoha druhů umění, jejichž výsledkem je dobro, pohoda, radost, krása a další pozitivní účinky na život lidí. Doufám, že by z nás mohl mít radost.

Josef Zicha

Říčanský komorní orchestr

foto: M.Hužvárová, Akademický bulletin AV ČR

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena