Jak zvládnout vedro: 10 tipů, které pomáhají

 NOVÉ   1. 7. 2025

K létu v posledních letech stále častěji patří i vlny veder, které mohou být nejen nepříjemné, ale i nebezpečné – zejména pro starší osoby, malé děti, osoby pracující venku nebo osoby se zdravotními potížemi. Ohroženi jsou lidé s kardiovaskulárními chorobami, onemocněním ledvin, respiračními potížemi, ale i s duševními onemocněními, například se schizofrenií.

Co tedy dělat, abychom horké dny zvládli ve zdraví a pohodě? Připravili jsme pro vás deset ověřených tipů.

  1. Voda nad zlato
    Pijte více než obvykle. Ideálně 2–3 litry tekutin denně, v horku klidně i víc. Nejvhodnější je obyčejná voda, neslazené čaje nebo zředěné ovocné šťávy.
  2. Buďte o krok napřed
    Sledujte předpověď počasí, ať máte čas a prostor se připravit a chránit. Nezapomeňte také sledovat tropické noci. Ty značí, že teploty v noci neklesnou pod 20 °C, během takových nocí si organismus hůře odpočine.
  3. Jezte jako na středomořské riviéře
    Dejte přednost salátům, ovoci, zelenině a lehkým jídlům ve středomořském stylu. Malé porce častěji jsou lepší než jedno velké jídlo. Vaření naplánujte tak, abyste si zbytečně neohřívali byt ve chvíli, kdy už teplo nelze během dne vyvětrat.
  4. Oblečení do tropů – světlé, vzdušné a pohodlné
    Lehké, vzdušné látky jako len nebo bavlna jsou do veder nejlepší volba. Vhodné je také myslet na pokrývku hlavy, dlouhé rukávy, nohavice či sukně, které chrání před přímým sluncem. Volte světlé barvy.
  5. Přes poledne zůstávejte ve stínu
    Snažte se omezit pobyt venku mezi 11. a 18. hodinou, kdy je slunce a teplo nejintenzivnější. Pokud to nejde jinak, držte se ve stínu, používejte krém s UV faktorem a noste s sebou vodu, jako slunečník poslouží i obyčejný deštník.
  6. Sportujte s rozumem – jen když je chládek
    Vyhýbejte se sportování v době, kdy jsou teploty nejvyšší, tedy zhruba mezi 11. a 18. hodinou. A nezapomeňte na dostatek vody – při sportu dvojnásob!
  7. Nepouštějte horko do bytu
    Okna otevírejte pouze brzy ráno nebo v noci, kdy je venku chladněji. Přes den je lepší okna zavřít a nevětrat, aby se dovnitř nedostal horký vzduch. Zatáhněte závěsy nebo žaluzie. Ideální je stínění z vnější strany oken, které zabrání pronikání tepla.
  8. Z klimatizace do vedra? Hlavně pomalu!
    Přechody mezi klimatizovanými prostory (např. auto, obchod, vlak) a venkovním horkem mohou být pro tělo šokem. Snažte se jim proto předcházet, například kratším pobytem ve vstupní hale nebo pozvolným ochlazováním. V autě nastavte klimatizaci tak, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nebyl větší než 5 °C.
  9. Chladnější prostředí i bez klimatizace? Jde to!
    Zatažené závěsy a vypnuté spotřebiče pomohou udržet příjemnější teplotu doma. Vlažná sprcha během dne bývá rychlým a účinným osvěžením. Pomoci může i ručník ochlazený v mrazáku – třeba na čelo nebo zátylek.
  10. Pomáhejte sobě i druhým
    Vlny veder zatěžují tělo podobně jako maraton. Pokud se necítíte dobře a nepomáhá sprcha či studený obklad, neváhejte si říci o pomoc. Sledujte i své okolí – především ty nejstarší, děti nebo osoby bez domova. Často stačí připomenout pitný režim nebo nabídnout stín a sklenici vody. Pokud si u někoho všimnete silné únavy, zarudlé pokožky, zmatenosti, dušnosti, nebo dokonce neobvyklé podrážděnosti či agresivity, neváhejte zasáhnout – může jít o příznaky přehřátí nebo úpalu. V takových chvílích pomůže chlad, odpočinek a v případě pochybností se neváhejte obrátit na linku 155.

Horké dny jsou součástí každého léta, ale s rostoucími teplotami a častějšími vlnami veder je důležité vědět, jak se chránit. Proč těchto extrémních dnů přibývá a jak to souvisí s klimatickou změnou, se dozvíte na našem webu.

MUDr. Marie Bourne ve spolupráci s Fakty o klimatu
https://klimatickakoalice.cz/projekty/zdravi-a-klimaticka-zmena

Přílohy:

2025-07-01_18h22_30.png (1443 kB)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena