EKOCENTRUM ŘÍČANY

1. 7. 2016

Soutěž Těžíme hliník z našich domácností, Sušíme seno na louce pro králíky, Výlet za farmáři, Lesní družiny, Děti zkoumají přírodu v okolí Říčan

Soutěž Těžíme hliník z našich domácností

 

Soutěž zná již své vítěze. Nejpilnějšími sběrači se v rámci škol stala ZŠ Záboří nad Labem. Z Říčanských škol si nejlépe vedla ZŠ Nemo s 1,75 kg nasbíraného hliníku na žáka. Kolem jednoho kilogramu nasbírala ZŠ Nerudova, MŠ U Slunečních hodin, ale také 1. a 2. ZŠ Říčany. V rámci Říčan se do soutěže zapojil ještě kmen Bobrů, ZŠ s RvJ Magic Hill a obě gymnázia. Celkem se v rámci soutěže povedlo na 47 místech sesbírat 6 750 kg hliníku.

Ale ani veřejnost nezahálela. Celkem se nám u Ekocentra sešlo více než 20 velkých pytlů plných tenkostěnného hliníku.

Pozor, v příštím roce již sběr pro veřejnost nebudeme organizovat, jelikož v Říčanech můžete tenkostěnný hliník odevzdat do kontejnerů na kov. Seznam stanovišť najdete na stránkách ekocentra, nebo na stránkách města.

 

Sušíme seno na louce pro králíky z komunitního chovu

 

Počínaje pátkem 22. 7. 2016 chceme začít sušit seno z květnaté louky u Vojkova. Seno bude potřeba během víkendu několikrát obrátit a následně napytlovat a odvézt do sucha. Každá pomocná ruka bude dobrá. Datum se může změnit v závislosti na počasí. Kontakt: Kateřina Čiháková (tel. 607 082 356).

 

 

Výlet za farmáři, aneb hledání původu zeleniny

 

Pokud také chodíte na trh, určitě jste si nemohli nevšimnout stánku farmy rodiny Svačinových, kteří týden co týden dodávají krásnou zeleninu na trh. Nejen na jejich farmu nás zavedla naše první letošní exkurze. Kromě farmy rodiny Svačinových, kde především děti uvítaly možnost samosběru kedluben a salátů, jsme navštívili i farmu rodiny Smotlachových, kteří v obrovských sklenících pěstují okurky, rajčata a papriky. V rámci výměnného obchodu je pak nabízejí k prodeji i dalším farmářům z okolí.

A kam pojedeme příště? Vaše návrhy přijímáme během července na emailové adrese eko.ricany@post.cz.

Děkujeme Janě Svačinové za pomoc při organizaci a obětavé průvodcovství. Děkujeme Městu Říčany za účelovou dotaci, která pokryla část nákladů na autobus.

 

 

Lesní družiny

 

Ekocentrum Říčany otvírá od září na 3 základních školách (ZŠ U Lesa, ZŠ Světice, ZŠ Tehov) odpolední lesní družiny. Proč? Jsme přesvědčeni, že je pobyt venku pro děti důležitý. Pokud byste se chtěli o tomto faktu přesvědčit racionálními čísly a výsledky výzkumů, doporučujeme publikaci Děti venku v přírodě: ohrožený druh? (ke stažení na www.jdeteven.cz). Dozvíte se v ní, že pobyt venku v zeleni má prokazatelně pozitivní vliv na prevenci řady nemocí (např. dýchacích cest, nebo bolesti zad), že působí proti stresu, nebo že jeho účinky na ADHD děti jsou srovnatelné s běžně podávanými léky. A také že svobodná volná hry, při které děti samy vymýšlejí pravidla, je zásadní pro jejich další emoční a sociální rozvoj

Podle průzkumu Nadace Proměny České děti venku, ale děti tráví během všedního dne venku (např. školní dvůr, hřiště, ulice, park) průměrně 1:40 h denně, z toho průměrně pouze 7 minut v přírodě (např. v lese, u rybníka apod.).

Rozhodli jsme se tuto realitu změnit pro začátek aspoň pro 15 dětí z každé školy, které budou jednou týdně trávit venku v přírodě celé odpoledne (od 14:00-17:00) v doprovodu dospělého. Děti čeká spousta úplně obyčejných i neobvykle dobrodružných činností, které sami možná pamatujete ze svého vlastního dětství: lezení na stromy, stavění přehrad v potoce, budování skrýší z větví.

Pokud Vás tento nápad oslovuje, ať už jako rodiče dětí nebo potenciální průvodce, kontaktujte nás na emailu barbora.smetankova@lesniklubpraminek.cz . 

Tento projekt je realizován s finančním přispěním Středočeského kraje.

 

 

Děti zkoumají přírodu v okolí Říčan

 

V tomto školním roce jsme na přírodovědných kroužcích, které realizujeme ve spolupráci s Muzeem Říčany, opět zkoumali přírodu v okolí Říčan. Tentokrát jsme se zaměřili více na hmyz a další bezobratlé. Na kroužcích jsme tak vyzkoušeli badatelské postupy, které jsme pak využívali dále při výukových programech pro školy. Děti si zkoušely samy pokládat výzkumné otázky – co je vlastně na tématu zajímá, formulovat hypotézy i navrhnout postup řešení. Zaznamenali jsme např. srovnatelný počet druhů hmyzu na louce a na záhonu u gymnázia, o polovinu méně druhů na muzejní zahradě.

Děti z 3. B z 1. ZŠ Říčany na badatelském programu „Les žije“ porovnávaly lesní patra ve smíšeném porostu a smrkové monokultuře. Ve smíšeném lese děti smýkaly v bylinném patře a sklepávali hmyz z větví keřů a stromů. Ve smíšených porostech nalezly celkově více druhů i jedinců hmyzu a pavouků, které jsou zdrojem potravy pro další lesní živočichy. Výsledky děti prezentovaly vedoucímu odboru životního prostředí a správci lesa Ing. Radku Smetánkovi. 

Na dalších badatelských programech děti ze základních i mateřských škol pozorovali ptáky a hmyz v zahradách a navrhovaly, jak zahrady upravit, aby poskytovaly útočiště volně žijícím živočichům.

 

Děti z přírodovědného kroužku (M. Hájková, M. Herbenová, J. Kulhavá, A. Trnka, M. Smejkal a  L. Blovský) se v krajském kole přírodovědné soutěže Zlatý list umístily na 3. místě – blahopřejeme!

Projekt Bádáme v zahradě a v lese byl podpořen Ministerstvem životního prostředí.

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena