Ekocentrum Říčany

23. 4. 2013

Ekocentrum představuje svoji činnost v květnu

Výsledky hliníku

Výsledky soutěže Těžíme hliník z našich domácností uveřejníme na stránkách Ekocentra Říčany www.ekoricany.org během května. Naleznete je i v červnovém vydání Kurýru. Která škola či školka zvítězila letos?

 Akce žába

Jako každoročně postavili členové Ekocentra Říčany zátarasy kolem silnice od Tehova na Vojkov, kde probíhá migrace žab do místního rybníka. Žáby tam putují, aby se rozmnožily, ale bez pomoci by velká část z nich skončila pod koly řidičů automobilů. Žáby jsou každé ráno opatrně přeneseny v kbelíku na druhou stranu. Pokud byste chtěli žabám sami pomoci, sahejte na ně mokrýma rukama. Jejich vlhká pokožka je velmi zranitelná a při vysušení nebo poranění se mohou nakazit chytridiomykózou a zemřít.

Brkoslavové v Říčanech

V dubnu obvykle s dětmi z přírodovědného kroužku sledujeme přílet ptáků z jižních krajů. Netrpělivě očekáváme, kdy se objeví první vlaštovky a čápi. Žádnému pozornému „birdwatcherovi“ neuniklo v prvním dubnovém týdnu hejno desítek brkoslavů severních, kteří cvrlikali na lískách u hřiště Na Fialce a na břízách kolem nádražní budovy. Tito pestře zbarvení zavalití ptáci přilétají jako zimní hosté ze Skandinávie a živí se semeny a bobulemi. Letos se u nás zdrželi déle.

Brkoslav v Říčanech - autor: Kateřina Čiháková

 Brkoslav - autor: Jon Evans

 

Volná místa v přírodovědném kroužku u Říčanské hájovny

Kdy: středa 15.15–17.45

Můžete se k nám připojit do přírodovědného kroužku pro předškoláky. Uvítáme děti od 4 do 7 let.

Scházíme se u Říčanské hájovny a objevujeme přírodu kolem. V dubnu jsme pozorovali například skokany kladoucí vajíčka, brouky svižníky a úplně ochočenou červenku a seli jsme obilí na naše malé políčko. Do naší budky se nastěhovaly sýkory a na hájovně si staví opět hnízdo konipas. Těšíme se na ptáčata a také na nové kamarády.

Kontakt: katerina.cihakova@muzeum.ricany.cz

Kateřina Čiháková

 

 

Letos jsme uklízeli okolí Říčanského potoka nad Marvánkem a pod ním. V rámci mezinárodní kampaně Ukliďme svět vyrazilo na úklid také mnoho lidí v řadě obcí Ladova kraje.

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena