Starostenský report COVID-19. Respekt, nikoli strach nebo lehkomyslnost

1. 6. 2020

 

Česká republika i Říčany dokončují proces uvolňování tvrdých opatření, přijatých v březnu letošního roku. Z pohledu statistiky disciplinovaná sociální bariéra přinesla nám všem bezpečí a epidemická vlna nás minula. Není to tím, že by nemoc COVID19 byla běžnou sezónní virózou. Jde o reálné nebezpečí.  Níže vidíte graf vývoje odchylky úmrtnosti od očekávané úrovně u celkového počtu všech zemřelých obyvatel 24 zemí evropského kontinentu. Koronavirová pandemie je zřetelná. Desítky tisíc mrtvých, kteří by nezemřeli nebýt nákazy.

V Česku jsme v naději a padají jednotlivé symboly naší obrany. Jsme si zase blíž, mizí sociální odstup, více se potkáváme, otevírají se i obchody, hospody, do škol se vrací první žáci, odhazujeme roušky… Asi každý z nás se těší. Nicméně podle mého osobního názoru bychom měli být ostražití. Coronavirus neztratil sílu, nezmizel. Získali jsme čas. Máme dostupné testování, víme, jak se chránit. Někteří kolegové se mě ptají, proč u nádraží necháváme cedule s upozorněním na to, že lidé, kteří se necítí dobře, nemají jezdit hromadnou dopravou. Proč se měří teplota ve školách. Obranou proti koronaviru není záměrné kolektivní promoření, ale kolektivní odpovědnost. Není vám dobře, projděte testy! Máte obavy o zdraví, používejte roušku - byť to není povinné. Odpovědnost je důležitá a rozhodne o tom, jestli budeme čelit další vlně. Nikdo nechce ublížit svým blízkým nebo kolegům v práci. Respektujme svobodu chránit své zdraví. Úvodem jsem chtěl vysvětlit svá východiska při rozhodování o uvolňování opatření.

Říčany nestavěly v době nejtvrdších opatření kameny u parkovišť, aby lidé nemohli na procházku do přírody. Nebránili jsme přijet chatařům, kteří často utíkali ze sídlišť. Bylo to nerozumné. Teď nepatříme k nejhorlivějším aktérům koronavirové normalizace. Zřetelné to je například při otevírání škol a školek. Podle zveřejněných statistik jsou po zdravotnících třetí nejčastější skupinou nakažených právě učitelé.* Školy jsou místo, kde spolu tráví dlouhé hodiny stovky lidí najednou. Po diskuzi s řediteli jsme považovali za nutné rodičům sdělit, že škola není schopna stoprocentně zabránit šíření jakékoli respirační nemoci, která se přenáší kapénkami, a zároveň jsme usilovali i o právní ochranu instituce i učitelů před možnými spory o náhradu škod. Nakažení COVID-19 může být podle stanoviska MPSV nemocí z povolání se všemi náhradami, které s tím souvisejí. Rozeslali jsme dotazník, který obsahoval podmínky hygieniků i prohlášení. Na některé rodiče to mohlo působit jako cílevědomé strašení. Realita byla věcná. Ani poplašné palcové titulky, ani titěrná písmenka, která známe u některých smluv. Na první stupeň se přihlásilo zhruba 30 % žáků, výuka začala a budeme se snažit dodržet všechny hygienické podmínky. Hlavní část vyučování však bude probíhat on-line. Mnozí učitelé se během krátké doby dokázali naučit novým technologiím, někteří by ale propadli. Vidíme to a přemýšlíme, jak jim pomoci. Stejné je to s pomocí dalším – podnikatelům, nájemníkům, seniorům, opuštěným maminkám, nezaměstnaným... Na opravdu účinnou pomoc, musíme znát své síly. A to je v nepřehledné době složitější. Mnoho peněz chce stát rozdat na úkor obecních rozpočtů. A my dosud nevíme, kolik nás to bude stát. Děkuji vám za to, že nám dáváte čas na uvážení každého kroku. Kdo mě zná, tak ví, že riskuji mnohá nebezpečí. Potápím se do hloubek, lezu do nejrůznějších výšek. Nešlo by to bez respektu k podmínkám. Osudové bývají především unáhlené či lehkovážné kroky.

Vladimír Kořen, starosta města

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena