OLIVOVNA - Olivova dětská léčebna, o.p.s.

1. 2. 2019

Masopust - nejdřív hodování, pak očista

Masopust přichází jako zpestření dlouhé zimy. Lidé se tak vlastně pomalu začínají loučit s končící zimou a připravují se na jaro plné života. Tradice masopustu nám mohou pomoci k tomu, abychom měli po zimě dostatek sil, byli vitální a zdraví. K tomu může pomoci očista organismu nebo stačí pouze úprava stávajícího jídelníčku.

Vynechání nezdravých potravin, jako jsou například tučná a smažená jídla, slané výrobky a výrobky s vyšším obsahem cukru, může vést též k očistě organismu.

Jak se říká, všeho s mírou. Očistné dny by neměly trvat příliš dlouho a měli by se do nich zapojovat jen zdraví lidé. Záleží jen na každém jedinci, jaký druh očisty si zvolí, protože každý organismus je jedinečný. Příliš drastické a dlouhodobé zásahy do stravovacího režimu nejsou pro zdraví prospěšné.

Abychom se cítili lépe, je vhodné zařadit do jídelníčku i zeleninové či ovocno - zeleninové čerstvé šťávy. Pro příklad můžeme uvést lehké zelené smoothie:  1 litr čisté vody, 2 citróny, petrželová nať (cca 2 hrsti), řapíky celeru (cca 3 – 5), zelené listy koriandru (hrst) nebo koriandr jako koření (mletá sušená semena). Tak hezký masopust. 

Jaroslava Petříčková, nutriční terapeut

Olivova dětská léčebna

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena