O pěti milionech rozhodnou Říčaňáci v červnu již potřetí. Vybírat budou z 26 projektů navržených občany města

31. 5. 2019

 

Již třetím rokem proběhne v Říčanech participativní rozpočtování pod názvem Překvapte Říčany. V takzvaném pébéčku (Participatory budgeting) rozhodnou Říčaňáci o rozdělení pěti milionů z rozpočtu města na projekty navržené občany. Realizovatelnost třiatřiceti námětů posuzovala radnice během tří měsíců, sedm jich nepostoupilo.  Dvacet šest námětů postupuje do hlasování ve dvou kategoriích. Až o pět set tisíc se uchází v kategorii „malé projekty“ devatenáct námětů. Pouze sedm se uchází až o dva miliony v kategorii „velké projekty“. Hlasy kladné i záporné budou přidělovat občané Říčan starší 15 let opět elektronicky či papírově. Start hlasování je již 2. června, papírově lze hlasovat bez registrace i na akci Dětský den na sportovišti u lesa v neděli 2. 6. 2019.

Náměty na vylepšení veřejného prostoru radnice sbírala od prosince minulého roku. V lednu proběhla čtyři setkání a od února referenti prověřovali proveditelnost prezentovaných projektů. Ve třetím ročníku se mohou občané rozhodnout, zda má radnice investovat další peníze z rozpočtu na opravu a výstavbu chodníků, nebo má vybudovat další hřiště či zainvestovat opatření, která přispějí k lepšímu životnímu prostředí a kultivaci veřejného prostoru. Navrženy jsou i projekty edukativní i společensky prospěšné. Hlasování bude probíhat elektronicky od 2. 6. do 16. 6. prostřednictvím zvacích emailů pro registrované v Řídím Říčany. Hlasovat papírově (pro neregistrované v Řídím Říčany) na pěti kontaktních místech a v rámci Dětského dne na Sportovišti u lesa v neděli 2. června. Hlasovat můžou všichni občané s trvalým pobytem v Říčanech starší 15 let. Pro doložení těchto údajů nezapomeňte doma při papírovém hlasování občanský průkaz. Hlasovat se bude opět systémem D21. K dispozici budete mít kladné i záporné hlasy. Vzhledem k velkému počtu projektů v kategorii malé budou hlasující přidělovat velmi pravděpodobně u malých 6 plusových hlasů a 3 minusové
a u velkých 2 plusové a 1 minusový.

 

Sedm projektů do hlasování posouzením neprošlo. Proč?

Námět Šárky Landkammerové na ivení náměstí prostřednictvím stolečků a židliček radnice v těchto dnes realizuje z vlastní iniciativy, proto je možné dát prostor dalším projektům. Již nyní si můžete posedět na Masarykově náměstí a pořízeny budou i slunečníky a mlžítko. Galerie starostů, kterou navrhoval pan Schreiber, je již také téměř hotová v zasedací místnosti, kde probíhají veřejná jednání zastupitelstva města. Obrazy chybějících starostů namalovali místní umělci a budou do sálu doplněny. Projekt pana Trojánka na Vysázení lipové aleje na Černokostelecké, v lokalitě mezi nádražím a nemocnicí není možné realizovat v požadované lokalitě, brání tomu inženýrské sítě pod povrchem chodníků a vozovky. Ovšem počítá se, že město lípy vysadí na podzim podél Černokostelecké na jiném místě. Zadání Projektu na parkovací dům, se kterým se opět účastnil pan Lacina, do hlasování nepostoupil. Důvodem je to, že požadovaný vytipovaný pozemek není v majetku města, což je hlavní podmínka pro participativní rozpočtování. Ani samotné pořízení projektové dokumentace se nevejde do finančního limitu pebéčka. Další uvedený požadavek počet 400 parkovacích míst, přesahuje možnosti dopravního zatížení dané lokality. Bez ohledu na hlasování se vedení města i v následujících letech bude snažit o získání pozemku pro parkovací dům a nadále intenzivně hledá řešení pro kultivované parkování u říčanského nádraží. Cestou může být i stavba ve veřejném zájmu, jak navrhuje pan Lacina. Ze stejného důvodu umístění záměru na pozemku, který není v majetku města, nepostoupily do hlasování ani projekty Zřízení pěšiny v prodloužení ulice Politických vězňů směrem k Albertu (Jindřich Zděnek), Vytvoření zasakovacích prvků v parku poručíka Koreše (Jiří Zděnek), a Úvodní studie tunelu pod Černokosteleckou (Jiří Polák).

Většina projektů prošlo bez úprav. Některé byly po dohodě s navrhovateli upraveny tak, aby prošly do hlasování. Například Chodník k Jurečku v ulici Ke Koupališti nejprve spojil navrhovatele a poté byl upraven na I. etapa projektová dokumentace. Realizace tohoto projektu by včetně projektu přesáhla limit dvou milionů. Upraven byl i další projekt pana Jakuba Kepky – Chodník v ulici Řípská. Rozpočet města počítá s dobudováním chodníku a úpravou parkovací plochy u Marvánku v ulici Řípská. Hlasovat se tedy bude jen o dobudování chodníku v ulici Rooseveltova. Další jeho námět Výstavba chodníku v ulici Za Větrníkem se omezil na doplnění veřejného osvětlení, které v připraveném projektu výstavby chodníku chybělo. Stavět Za Větrníkem by se mělo ještě letos. V rozpočtu města je zahrnuta i většina námětů od pana Trojánka týkajících se zatraktivnění areálu přírodní nádrže Marvánek. Proto byl po dohodě projekt pozměněn. Hlasovat se bude o vybudování lávky nad průceznou hrázkou a šplhací tyče v areálu Marvánku. Podpořit v hlasování můžete i vznik bezobalového obchůdku. Na rozjezd projektu, jehož cílem je omezit produkci zbytečného odpadu, může město poskytnout skladovací prostor a zajistit prodejní stánek na sobotních trzích. Kuličkodráhu původně navrhovala paní Jánská v parku por. Koreše, ten však není v majetku města. Vznik této atrakce můžete podpořit v areálu hřiště Strašínská, místo nevyužívané dráhy na pétanque.

 

Neotálejte s registrací

Pokud chcete hlasovat pohodlně z domova, je nutné se včas registrovat. I registrace zabere určitý čas daný ověřením vašeho trvalého bydliště. Na vámi uvedenou dresu je po vaší elektronické registraci zaslán e-mail s PIN kódem. Ten slouží pouze pro ověření trvalého bydliště a není heslem pro vstup do hlasování. Pin je nutné zaslat mailem na ridim@ricany.cz až poté je vaše registrace dokončena.

Hlasování on-line je možné pouze na základě zvacího mailu, který vám zašle D21. Nepokoušejte se k hlasování přihlásit jen ze stránek www.ridimricany.cz hlasování je uzavřené pouze pro rezidenty, proto JE NUTNÉ VSTOUPIT DO HLASOVÁNÍ POUZE PŘES ZVACÍ E-MAIL.

Děkujeme všem navrhovatelům, kteří svůj volný čas věnují na zlepšení prostoru či života v Říčanech. I když zvítězit a realizovat se mohou jen dva projekty v každé kategorii, věříme, že čas a energie věnovaná dalším projektům v pořadí nebude vynaložena zbytečně a je prvním krokem pro řešení do budoucna.

Všechny projekty včetně validačních listů najdete na www.prekvaptericany.cz

Kateřina Lauerová,

tisková zpráva města

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena