Klub šachistů Říčany

1. 2. 2019

Mistrovství ČR v bleskovém šachu

V předvánočním čase, 22. prosince, se hrálo v Pražském kongresovém centru Mistrovství ČR v bleskovém šachu. To, že jde o velmi atraktivní a populární formu šachu dokládá to, že se turnaje zúčastnilo přes 350 šachistů a šachistek, čímž se z něj ve spojení s konáním na konci roku stala významná společensko - šachová akce. Kongresové centrum na Vyšehradě tedy praskalo ve švech, muselo se do něj vejít až 182 šachovnic. Při patnácti kolech to znamená celkem 2715 odehraných partií. Samozřejmě nechyběli ani hráči a hráčky Klubu šachistů Říčany 1925. Měli jsme možnost vidět se v nich utkat hráče všech výkonnostních kategorií. Rozdíl mezi nejstarším a nejmladším účastníkem byl 79 let.

Hrálo se na 15 kol. S půl bodovým náskokem se vítězem otevřeného přeboru republiky v bleskovém šachu stal mezinárodní velmistr Viktor Láznička.  Zajímavostí bylo, že letošní bronzový medailista z ME v bleskovém šachu a nejlepší hráč ČR, David Navara, skončil až v druhé desítce.

O čest a slávu se bilo sedm říčanských v kategorii mužů a dvě šachistky v kategorii žen. Většina z kategorie mužů se seřadila okolo poloviny výsledné tabulky: Tomáš Vavřinec a Tomáš Skalický uhráli 8 bodů, Evžen Pospíšil 7,5 bodu a členové mládežnického extraligového družstva Dominik Rolinek a Martin Novotný uhráli 7 bodů. Zkušený Dušan Malý získal 6 bodů, naopak osmiletý Tobias Pressler teprve sbíral cenné zkušenosti a 5 bodů k tomu.

V dámské kategorii vybojovaly v silné konkurenci obě mladé dámy – Hana Bartošová a Tereza Novotná – 6,5 bodu, což stačilo na 35. a 37. místo.

Přeborníkem klubu v bleskovém šachu T. Skalický

Naši účastníci M ČR se sešli i na klubovém přeboru v bleskovém šachu. Hrálo se na závěr sezony 28. 12. Účast byla velká, 32 hráčů. Vítězem se stal Tomáš Skalický, před Evženem Pospíšilem a Tomášem Vavřincem. Všichni tak potvrdili oprávněnost účasti na M ČR.

Regionální žákovská liga mezinárodně

Sobota 22. 12. byla šachově plná. V Říčanech se za účasti 106 hráčů konalo 5. kolo RŽL. Turnaj byl zpestřen o dva hráče z BSG Motor Thurm, tedy našeho partnerského klubu. Turnaj je rozdělen do tří kategorií. V té nejlepší „A“ zvítězil Jáchym Šmolík před Monikou Strnadovou. I v „B“ turnaji se prosadily naše děti, když druhá byla Lucie Glasbergerová. V turnaji „C“ zvítězil náš Ondřej Ottomanský.

Mezinárodní Talent Cup 2018

Přesně dvě stovky dětí z pěti zemí Evropy se sešly na tradičním mezinárodním turnaji Talent Cup v Malenovicích. Pořadatel, Beskydská šachová škola, uspořádal ve dnech 14. 12. - 16. 12. opět kvalitní setkání talentů šachu. Naše výprava byla jedna z nejpočetnějších. Do bojů zasáhlo 14 dětí. Velký dík patří Marii Jirouškové a Táně Zlámané, bez kterých by naše účast prostě nebyla. Zaznamenali jsme i velký úspěch, když v kategorii nejmladších získal stříbrnou medaili Jan Síleš.